03.12.2019, 07:15

Od januára sa zvyšujú zdravotné odvody. Pozrite sa o koľko

  • Výška mesačných odvodov sa vypočítava podľa toho, ako sa mení priemerná mesačná mzda v hospodárstve.
  • Za rok 2018 je vo výške 1 013 eur. Minimálny základ samostatne zárobkových osôb na zdravotné poistenie je 50 percent z priemernej mesačnej mzdy a pre rok 2020 bude 506,50 eur.
  • Odvody sa platia vždy mesiac dozadu.
  • Samostatne zárobkovo činná osoba tak musí urobiť najneskôr do 8.2. 2020.
Od januára sa zvyšujú zdravotné odvody. Pozrite sa o koľko
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Odvody na zdravotné poistenia musia platiť zamestnávatelia za seba a svojich zamestnancov, živnostníci a iné samostatne zárobkovo činné osoby, osoby dobrovoľne nezamestnané (samoplatitelia), štát za svojich poistencov (deti, dôchodcov či nezamestnaných), ale aj platitelia dividend.

Príklad: Ak ste v tomto roku platili preddavok na poistné od 66,78 eur do 70,91 eur, ak ste osoba so zdravotným postihnutím a platili ste v rozpätí od 33,39 eur do 35,45 eur, v roku 2020 budete uhrádzať preddavok najmenej 70,91 eur. Osoba so zdravotným postihnutím zaplatí len polovicu v sume 35,45 eur. Osoba so zdravotným postihnutím“ je osoba s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 41 percent a viac v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Čo musíte vedieť
A - 506,50 eur je minimálny základ mesačného preddavku v roku 2020 SZČO a samoplatiteľov vypočítaný ako polovica zo štatisticky zistenej priemernej mesačnej mzdy 1 013 eur z roku 2018;

B - Po podaní daňových priznaní za predchádzajúci rok zdravotná poisťovňa zúčtováva poistné v ročnom zúčtovaní poistného na základe údajov (napríklad základy dane, výdavky na zdravotné poisteni

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.