20.03.2020, 00:00

Aj pri práci cez agentúru je platenie daní často na vás

Slovenky si v zahraničí privyrábajú opatrovaním na živnosť aj „na zmluvu“. Najčastejšie prostredníctvom agentúry. V každom prípade si však musia ustriehnuť svoje daňové povinnosti.

Aj pri práci cez agentúru je platenie daní často na vás

Práca opatrovateľky v Rakúsku, Nemecku a v posledných rokoch dokonca aj v Holandsku či vo Švajčiarsku je pre mnohé Slovenky lákavá. Často im na ňu stačí ovládať cudzí jazyk a mať osobné praktické skúsenosti so starostlivosťou o seniorov. K dispozícii sú však aj akreditované opatrovateľské kurzy. Tie zvyknú byť podmienkou najmä vtedy, keď prácu sprostredkuje agentúra alebo ide o opatrovanie v špecializovanom zariadení pre seniorov. Prácu cez agentúru pritom využíva väčšina slovenských opatrovateliek. Dôvodom je, že okrem väčšieho množstva klientov im môžu do veľkej miery aj zjednodušiť administratívu a pomôcť s daňovými povinnosťami. No aj to má svoje špecifiká.

Živnosť vedie

Všetko závisí od toho, akú formu pracovného pomeru si opatrovateľka zvolí. Veľmi populárnou možnosťou je živnosť. Len v Rakúsku je podľa aktívnych živností za minulý rok 25-tisíc opatrovateliek. Ale ak chcete pracovať v Rakúsku „na voľnej nohe“, musíte mať rakúsku voľnú živnosť. Väčšina slovenských opatrovateliek sa však len veľmi ťažko dostane k ponuke práce bez toho, aby im s ňou pomohla agentúra.

Počet agentúr, ktoré v tomto odvetví pôsobia, sa počíta na stovky na slovenskej aj rakúskej strane. A takpovediac ovládajú trh. V praxi to potom často vyzerá tak, že živnostník musí podpísať zmluvu

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.