10.01.2014, 17:00

Dvere nemusia byť nudné. Rady, ako vybrať tie správne

Pri výbere dverí do bytu by ste mali venovať pozornosť najmä špeciálnym vlastnostiam či nadštandardným výhodám.

Jedným z najdôležitejších ochranných prvkov proti vlámaniu sú bezpečnostné vchodové dvere. Ich konštrukcia môže byť aj z dreva, no jadro a kovanie by mali mať kovové. Samotné kovanie však nie je to najdôležitejšie. Záleží totiž na celej vnútornej konštrukcii.

Bezpečnostné neznamená nudné

Kovové aj drevené bezpečnostné dvere sa osadzujú do kovových zárubní. Zárubňa by mala byť po celom obvode vybetónovaná, aby sa viac nerozpínala. Kovové bezpečnostné dvere majú vnútri kovové jadro s trezorovým mechanizmom, ktorého bezpečnostné čapy sa zasúvajú do kovovej zárubne. Takto sú zaistené celé dvere.  Drevené bezpečnostné dvere tvorí rám z tvrdého dreva a drevené jadro, čo je hlavný rozdiel oproti klasickým bezpečnostným dverám. Viacbodový bezpečnostný zámok s pasívnymi čapmi na závesnej strane zamedzí vypáčenie a vysadenie drevených dverí. Nemali by ste však zabudnúť na dizajn dverí - hodí sa iný povrch na každej strane dverí. Umelý povrch z vonkajšej strany zbytočne nebudí záujem nepozvaných hostí, vnútorná strana môže byť zladená s interiérom.

Proti požiaru aj proti hluku

Protipožiarne dvere zamedzujú šíreniu požiaru. Osádzajú sa do protipožiarnej zárubne alebo (v prípade sklených dverí) do protipožiarnej rámovej presklenej steny. Takéto dvere by mali spĺňať náležitosti pre požiarny uzáver danej odolnosti podľa noriem. Normové hodnoty uzáverov EI (celistvosť a izolácia) alebo EW (celistvosť a radiácia) s číselným údajom vyjadrujú zaručenú odolnosť proti účinkom ohňa po uvedený počet minút (od 15 do 180). Pre obytné interiéry sa najčastejšie používajú dvere s hodnotou EI (EW) 15 alebo 30, čo by malo byť obdobie dostačujúca na opustenie budovy.

Plné aj presklené protipožiarne dvere dokážu po stanovený čas odolávať extrémne vysokej teplote, ktorá v 30. minúte požiaru dosahuje hodnoty až 900 °C. Protipožiarne vlastnosti môžete ešte doplniť dymotesnou úpravou dverí, pri ktorej musia byť dvere osadené do zárubne vybavené tesnením. To je obzvlášť dôležité pri kovových zárubniach, kde tesnenie nie je samozrejmosťou. Sklené výplne pri protipožiarnych dverách sú zložené z niekoľkých vrstiev so špeciálnym gélom, ktorý zvyšuje ochranu proti požiaru a zároveň odolnosť proti nárazom. Ani pri takýchto dverách sa nemusíte obmedzovať v dizajne.

Zvuková izolácia dverí zvyšuje komfort bývania. Zvukotesné dvere však nevyriešia váš problém, pokiaľ sa nepostaráte aj o zvyšnú časť obytného priestoru. Pri návrhu dverí do interiéru vždy zohľadnite to, o aký priestor ide. Najväčší dôraz treba klásť v spálňach, detských izbách a v oddychových zónach, no útlm hluku je praktický aj pri vstupe do pracovne. Svoje opodstatnenie má napríklad aj pri dverách do garáže. Normy pri vstupných dverách rozlišujú päť úrovní zvukového útlmu, pričom tri najvyššie kategórie predstavujú zvukovo izolačné dvere. Dvere vždy dopĺňa zárubňa, pričom výška útlmu zodpovedá celému špeciálnemu dvernému kompletu.

Základ kvalitných zvukotesných dverí tvoria dve časti: celoobvodové tesnenie dverného krídla a konštrukcie dverí, kde hlavnú úlohu hrá kvalita dvernej výplne. Pozornosť treba venovať aj tesneniu spodnej hrany dverí. Rozšírené je tiež využitie zvukotesného mechanického prahu, ktorý zároveň spĺňa bezbariérový trend súčasnosti. Správne utesnený prah by mal v celej svojej ploche dosadnúť na podlahu. Problémom však môže byť zle položená a vyškárovaná dlažba alebo veľký otvor pre dvere, ktorý zanechá pod krídlom medzeru viac ako 10 mm.

Dvere, ktoré zvládajú klímu

V miestnostiach s rozdielnymi teplotami a vyššou vlhkosťou (nevykurované miesta či kúpeľňa) sú častým javom ohnuté rohy dverí, cez ktoré môže „ťahať“. Tomuto problému však viete predísť, ak si zvolíte dvere so špeciálnou úpravou. Súčasťou vnútornej konštrukcie je hliníková vrstva, ktorá dvere chráni proti deformáciám spôsobeným vlhkosťou či teplotným prechodom. Základnú úroveň klimatickej ochrany by mali mať v sebe zabudované všetky kvalitné interiérové dvere, podľa potreby si však môžete zaobstarať aj dvere, ktoré si poradia s výrazne zvýšenou vlhkosťou a kontrastnými teplotami. Takto upravené dvere znesú zvyčajne teplotný rozdiel medzi dvoma miestnosťami až 10 °C a vlhkosť až 65 percent, no niektoré dvere si môžu zachovať funkčnosť a tvar aj pri teplotnom rozhraní s rozdielom 20 °C a vlhkosti až 80 percent. 

V bytoch nájdete klimatické dvere najčastejšie v kúpeľni. Tu sa navyše oplatí zamyslieť sa nad spôsobom otvárania, pri nedostatku miesta zvoľte posuvné dvere. Do veľmi vlhkého prostredia sú tiež ideálne dvere odolné vode. Ich krídlo i zárubne sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý zaručuje stabilnú a odolnú konštrukciu, dokonca aj v prípade priameho kontaktu s vodou, napríklad pri bazénoch alebo v pivniciach. Vnútorný materiál na báze polyuretánu a laminátu zaručí dobrú tepelnú izoláciu a taktiež nereaguje na vlhkosť. Povrch je spravidla z vysoko odolného laminátu. Zárubňa by mala mať kovovo-laminátový povrch a špeciálnu úpravu do mokra.

Na dverách nešetrite

Ak kúpite lacné dvere, na prvý pohľad nemusíte spoznať rozdiel. Cena sa však odvíja od ich vnútornej konštrukcie. Základom kvalitných dverí musí byť masívny drevený obvodový rámik. Vybrať by ste si mali ten najvhodnejší spôsob otvárania dverí. Hoci si zaň priplatíte, ušetriť vám môže veľa miesta. Dbajte na praktické potreby dverí v miestnostiach. Investícia uchráni dvere pred poškodením a predĺži ich životnosť. Povrch dverí by mal zodpovedať materiálu na zárubni, alebo s ním dizajnovo ladiť. Dbajte na kvalitu kovania: dverných závesov (pántov) či zámku.Malo by taktiež ladiť s dverami, čo dnes nie je problém. Pri výmene dverí nezabudnite na kovové zárubne. Ak ich nechcete vybúrať, môžete ich obložiť drevenými. Dvere zasúvacie do steny (do stavebného puzdra) možno vybaviť „tichým dorazom“. Tento komponent sa montuje do hornej pojazdovej lišty a plynulo a ticho tlmí dojazd dverného krídla pri jeho úplnom vysunutí.

Upustite uzdu fantázii

Kresba a odtieň dreva nie sú takmer nikdy úplne rovnaké. Drevo navyše postupom času vyzrieva a sfarbuje sa. Ak chcete naozaj jednoliaty vzhľad, dajte prednosť napríklad umelým materiálom s dekorom dreva. Zaručené pravidlo pri výbere farebnosti znie: buď zladiť dvere s podlahou alebo zvoliť úplný kontrast. Výmenu zárubní však prenechajte radšej odborníkom. Pri výbere dverí do interiéru by ste sa mali informovať o všetkých špecifikách, ktorými môžu dvere zvýšiť komfort prostredia. Ak chcete originálne dvere, dnes to nie je problém. Dvere, kovania a zárubne môžu tvoriť celok buď zladený do jedného materiálu alebo môžu kontrastovať. Výrazné môžu byť aj netradičné kľučky, ktoré kombinujú kovový základ s drevom, kožou či so sklom.

Zdroj: Idnes.cz

Autor: Vít Straňák, časopis Domov

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.