12.11.2014, 00:00

Dlhy môžete odmietnuť bez dôvodu

Ak dlhy po zosnulom prevýšia zdedený majetok, dedičstvo nemusíte prijať. Vzdať sa však nemôžete iba časti.

„Mama si za svoj život narobila niekoľko miliónové dlhy,“ hovorí pre HN čitateľ Matej Kováč. Má strach, že po jej smrti prejdú všetky matkine dlhy na neho a príde o svoj byt či auto. „Dá sa tomu vyhnúť?“ pýta sa. „V poslednom čase sa čoraz častejšie objavuje v dedičských konaniach veľké množstvo prihlásených dlhov poručiteľa,“ hovorí Martina Mižiková, predsedníčka Vzdelávacej komisie Notárskej komory. Aj to súvisí najmä z jednoduchosťou a dostupnosťou rôznych pôžičiek a úverov.

Právnička Hedviga Takáčová tvrdí, že dedič zodpovedá za dlhy, teda pasíva poručiteľa, „len“ do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. „Nikoho nemožno nútiť, aby dedičstvo p

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.