29.01.2014, 11:57

Nedostávam výživné od otca. Chystáme sa na súd

„Vymáham výživné od otca,“ píše nám čitateľka Kristína v HN Poradni. Už v minulosti neplatil výživné na ňu ani na sestru. Ako to riešiť?

„Riešili sme to exekúciou, lenže po splatení dlžného výživného súd rozhodol o zrušení exekúcie z dôvodu zaručenia sa otca, že si svoju vyživovaciu povinnosť bude plniť,“ tvrdí nám Kristína.  Problém nastal pred pár mesiacmi, keď sa situácia zopakovala. A tak hľadala radu.

Skúste dohodu o zrážkach
Ako jej radí právnička Hedviga Takáčová, expertka HN Poradne, ak váš otec pracuje, tak najlepšie by bolo spísať dohodu o zrážkach zo mzdy. „Skúste otcovi vysvetliť možnosť vymáhania úroku z omeškania, náklady na exekúciu. Keby vec opäť riešil ten istý exekútor, mal by už mnohé podklady, takže by to zrejme trvalo kratšie.“ Podobný názor zdieľa aj advokát Martin Hurtaj. „Ešte pred podaním exekúcie, pokiaľ sa nedohodnete, môžete ho písomne vyzvať na zaplatenie dlhu a riadne platenie výživného v primeranej lehote, napríklad  7 dní. Pokiaľ ste plnoletá a študujete zároveň mu pošlite aktuálne potvrdenie o návšteve školy, ktoré preukazuje, že nie ste schopná sa sama živiť. Ak nezaplatí ani v dodatočnej lehote zostáva jediná možnosť a to exekúcia.“

Čo všetko bude súd zaujímať
Výživné sa podľa Martina Hurtaja určí z príjmov rodiča, proti ktorému návrh smeruje po odpočítaní jeho opodstatnených výdavkov.  Na strane príjmov súd skúma najmä opakujúce sa príjmy zo zamestnania, prípadne podnikania spravidla za posledných dvanásť mesiacov. Okrem opakujúcich sa príjmov súd skúma aj ostatný majetok, najmä nadobudnuté nehnuteľnosti, autá, úspory na účtoch, cenné papiere a iný hodnotný majetok. Súd tiež preveruje schopnosti a možnosti rodiča, pričom prihliada na jeho vzdelanie, vek, zdravotný stav, možnosti uplatnenia na trhu práce. Neprihliada na neopodstatnené výdavky rodiča.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.