30.07.2015, 00:00

Takto sa vám eseročka oplatí

Ako obmedzovať výdavky či kedy využiť odvodovú výnimku. Na reálne situácie z praxe odpovedajú odborníci.

Príjmy a výdavky si treba zodpovedne sledovať hneď od začiatku roka. Iba tak sa totiž možno vyhnúť vysokým odvodom. OdpovedalMartin Palkovič, poradca účtovnej spoločnosti Palkovič.

 

Som začínajúca eseročka, začala som podnikať vlani, od augusta 2014. Ako to bude podľa vás s daňovou licenciou, keď som za minulý rok zarobila len 2000 eur? Musím si robiť podvojné účtovníctvo, alebo stačí jednoduché?

Ak ste ako s. r. o. vznikli v auguste 2014, minimálna výška dane, tzv. daňová licencia, sa na vás nevzťahuje. Zaplatíte len výšku dane zodpovedajúcu zisku. Nič navyše. Ako s. r. o. musíte viesť povinne podvojné účtovníctvo. Nie je možnosť viesť paušálne výdavky, daňovú evidenciu ani jednoduché účtovníctvo.

Na čo si treba dať pozor pri uzatváraní účtovníctva pri jednoduchom i podvojnom účtovníctve? Aké sú časté chyby podľa vás?

Ak si vedú účtovníctvo SZČO samy, zväčša zabúdajú na mínusové stavy v pokladnici. Ak sú s. r. o., zabúdajú v daňovom priznaní na pripočítateľné položky, ktorými nemôžu znížiť základ dane. V prípade, ak používajú paušálne výdavky a nepodnikali celý rok, zabúdajú na maximálny strop paušálnych výdavkov 420 eur. Tento výpočet si treba dosledovať, pretože softvér nevie, na koľko mesiacov paušálnych výdavkov máte nárok. Pri podaní daňového priznania je asi najčastejšou chybou nepodpísanie všetkých potrebných tlačív, resp. absencia niektorých tlačív.

Zachytila som informáciu, že už rok fungujú na trhu tzv. mikrojednotky. Myslíte si, že to bol dobrý krok? Ako vlastne fungujú?

Mikroúčtovná jednotka zostavuje skrátenú súvahu, výkaz ziskov a strát aj poznámky. Myslím si, že to je dobrý krok, dokáže to určite zjednodušiť hlavne pre malé firmy celkové spracovanie účtovníctva a jeho vykazovanie daňovému úradu.

Podnikám už viac rokov, som eseročka a mám príjmy aj z Česka, ktoré mi prichádzali na účet v českých korunách, banka ich prerátavala na eurá. Ako to uviesť v účtovníctve?

Účtovníctvo vediete v mene euro, preto je potrebné každú pohľadávku evidovať nielen v CZK, ale aj v EUR. V prípade prijatia úhrady je potrebné vyčísliť kurzový rozdiel medzi zaevidovanou pohľadávkou

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.