30.10.2013, 00:02

Návod, ako neprerobiť na nemocenskom

Prinášame vám prehľad, ako dlho môžete zostať doma bez toho, aby ste sa báli, koľko vám štát na dávkach vyplatí.

ZAMESTNANEC

Ak je zamestnanec práceneschopný, nedostáva nemocenské už od prvého dňa, odkedy je PN. Najskôr ide o tzv. náhradu príjmu, ktorú mu poskytuje zamestnávateľ. Ten mu poskytne mzdu za všetky kalendárne dni, aj keď na niektorý z nich pripadne víkend či sviatok, a to do 10. dňa, čo je pracovník na péenke. Ak je chorý dlhší čas, od 11. dňa mu poskytuje nemocenské Sociálna poisťovňa. Dávku dostane za všetky dni, počas ktorých je uznaný ako práceneschopný, teda aj za víkend. Nemocenské sa poskytuje najdlhšie do uplynutia 52. týždňa. 

Čo sa mení v PN pre zamestnanca 
Za absenciu príjmu sa bude od januára 2014 považovať iba príjem dosiahnutý prácou, nebudú sa zaň považovať napríklad odstupné alebo rôzne príspevky. Po novom sa nemocenská dávka nevyplatí len v prípade, ak príjem vyplatený za mesiac, v ktorom zamestnanec bol na PN, respektíve na materskej dovolenke, súvisel s prácou, ktorú vykonal v čase, keď poberal materské alebo nemocenské.

Ako sa určuje výška PN
za prvé 3 kalendárne dni – 25 % denného vymeriavacieho základu (platí zamestnávateľ). Od 4. do 10. kalendárneho
dňa – 55 % denného vymeriavacieho základu (platí zamestnávateľ). Od 11. kalendárneho dňa – 55 % denného vymeriavacieho základu (platí Sociá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.