09.03.2015, 15:32

S peniazmi na bežnom účte nezbohatnete. Pozrite sa, kde vám peniaze zarobia

Úroky sú historicky nízko nie len pri úveroch, ale aj pri vkladových a termínovaných účtoch. Analytik Peter Világi radí, ako zbohatnete.

Momentálne by ľudia mali pri ročnej viazanosti počítať s výnosom približne 0,3 percenta ročne. „Uložením peňazí na bankovom účte jednoducho nezbohatnete,“ hovorí Peter Világi, senior analytik spoločnosti Fincentrum. Ako však zdôrazňuje, na to ani vklady v bankách nie sú určené. Neznamená to však, že by ste mali na bankové vklady úplne zanevrieť. Skôr sa musíte pozerať na to, na aký účel si peniaze na účte držíte.

Internetové banky = lepší úrok

Človek by si mal v rámci plánovania osobných financií peniaze rozdeliť na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé, a to podľa cieľa, ktorý má hotovosť plniť. V prípade takzvaných krátkodobých peňazí určených primárne na vykrytie neočakávaných výdavkov, ako je napríklad dlhodobá péenka, pokazené auto či strata zamestnania, je dôležitá najmä rýchla dostupnosť peňazí.

„Práve na tento účel sú najvhodnejšie vkladové účty alebo termínované účty s krátkou viazanosťou. Lepší výnos aj bez viazanosti dokážu v tomto prípade ponúknuť internetové banky,“ tvrdí Világi.

Globálne investície

Ak však ide o dlhodobé hľadisko, tak podľa analytika majú potenciál najvyššieho výnosu akciové podielové fondy. „Pri sporeniach na dôchodok by som odporučil voliť globálne akciové podielové fondy svetových správcov, zamerané primárne na rozvinuté trhy ako USA, Kanada, Európa či Austrália,“ dodáva Világi. Pre konzervatívnejších klientov sú vhodnejšie menej rizikové zmiešané fondy. „Aj v tomto prípade by mal klient preferovať hlavne globálne zamerané investície,“ dodáva.

Je teda dôležité, aby človek riešil svoje financie komplexne a dojednával si produkty tak, aby optimálne napĺňali jeho finančné ciele.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.