19.07.2015, 22:45

Živnostníci, kombinujte bonusy a príjmové hranice. A ušetrite

Niekedy je dobré poradiť sa s profesionálmi, aby živnostník presne vedel, akými postupmi môže lepšie udržať na uzde svoje peniaze.

Využiť bonusy, držať si príjmy pod určenými limitmi, uplatniť si rôzne povolené výdavky. Alebo si zvoliť iné výhodné postupy a skombinovať ich. Živnostník má rôzne možnosti, ako legálne optimalizovať, ako získať peniaze alebo aspoň o ne neprísť. O mnohých sa vie, iné je dobré si pripomenúť. Tu sú naše tipy.

1. Príjmový limit na sociálne odvody

Ak ste vlani pri štarte podnikania zarobili menej než 4 944 eur, nemusíte v tomto roku začať platiť odvody do Sociálnej poisťovne. 
Posudzovať sa to bude až k 1. júlu 2016, a to podľa vašich príjmov za rok 2015. Termín platby je každoročne do 8. augusta, alebo do 8. októbra (ak ste si odložili podanie daňového priznania). Navyše od tohto roka platí novinka Sociálnej poisťovne – živnostníci sa už nemusia prihlasovať na platenie odvodov do nej sami, urobí to za nich samotná Sociálna poisťovňa, ktorá bude vychádzať z údajov v daňovom priznaní za rok 2014. Do 20 dní vám oznámi jednak výšku poistného, jednak údaje na úhradu.   

2. Uplatnite si daňový bonus na dieťa

Keď máte dieťa, môžete si naň uplatniť daňový bonus, váš minuloročný príjem však musel presiahnuť sumu 2 280 eur.
Daňový bonus na dieťa je 256,92 eura, o toľko si môže živnostník znížiť daň za rok 2014. Má naň nárok živnostník, starajúci sa o dieťa, ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti. Suma sa odpočítava z výslednej dane, nie od základu dane. Nárok na uplatnenie vzniká vtedy, ak príjem živnostníka bol najmenej 2 280 eur za rok. Daňový bonus si môžete uplatniť len vtedy, ak nevykážete daňovú stratu z podnikania.

3. Využite nezdaniteľné minimum

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) vám zníži daň.
Každý živnostník si môže uplatniť aj nezdaniteľné minimum na manželku (manžela). Nezdaniteľná časť slúži na zníženie základu dane z príjmov a tento rok je vo výške 3 803,33 eura. Ak ste za rok 2014 mali základ dane do 35 022,31 eura, nezdaniteľnú časť určíte rozdielom súm 3 803,33 eura znížený o vlastný príjem manželky. Ak ste mali vlani základ dane od 35 022,31 do 50 235,62 eura, nezdaniteľná časť sa určuje podľa vzorca: suma 12 558,906 eura znížená o základ dane daňovníka vydelené štyrmi. Od výsledku sa potom odpočíta príjem manželky. Keď ste dosiahli základ dane viac ako 50 235,62 eura, nezdaniteľná časť je nula bez ohľadu na manželkine príjmy. 

4. Paušál alebo skutočné výdavky

Môžete sa rozhodnúť, či si od úhrnu príjmov odpočítate reálne alebo paušálne výdavky.
Paušál je možné uplatniť si do 40 percent z úhrnu príjmov, najviac do 5 040 eur na rok. Ak začnete podnikať až počas roka, paušál si môžete uplatniť iba v pomernej výške – najviac do 420 eur na mesiac. Rovnaký princíp sa uplatní aj pri skončení podnikania. Paušál si vtedy môžete uplatniť aj za mesiac, v ktorom ste začali alebo skončili podnikať. 

5. Zvoľte si jednoduchú evidenciu

Malí podnikatelia nepotrebujú viesť účtovníctvo.
Ak si vo svojom podnikaní zvolíte paušálne výdavky, budete mať jednoduchšiu evidenciu – bez účtovníctva. Ak sa už rozhodnete uplatňovať paušál, musíte viesť daňovú evidenciu počas celého obdobia jeho uplatňovania. Platí zásada, že pre živnostníka, ktorý má nízke reálne náklady, by mohlo byť vhodné využiť paušál, a ten, kto ich má vysoké, by si mal viesť účtovníctvo. Tým sa dá optimalizovať daň a neplatiť viac ako treba. 

6. Pozor na limity pri drahých autách

Ak si podnikateľ kúpi luxusné auto, riskuje, že bude musieť krátiť odpisy a platiť vyššiu daň.
Od tohto roka sa zaviedol limit na daňové odpisy pri luxusných autách (nad 48 000 eur). V daňovom priznaní za rok 2015 sa preto bude musieť posúdiť, či bude pre vás celý ročný odpis (15 000 eur) daňovým výdavkom. Posúdi sa to porovnaním, či máte dostatočný základ dane na jeho pokrytie. Ak budete mať základ dane nad 12 000, bude možné odpis plne uznať. Ak bude základ dane nižší, vypočítate rozdiel medzi ročným a limitovaným odpisom (15 000 – 12 000 eur) a o ten (3 000) si zvýšite základ dane, pričom zaplatíte aj vyššiu daň.

Ďalšie - aj menej bežné - tipy, ako ušetriť, nájdete v prílohe HN Podnikanie.
 


V pondelkovej prílohe Podnikanie sa dočítate:


- 30 tipov, ako môže živnostník ušetriť 
- Ktoré sú menej známe postupy  
- Kedy je dobré sa poradiť s profesionálmi, aby boli všetky kroky legálne

 

Môžete si objednať pdf vydania HN (aktuálne v deň vyjdenia) cez SMS na váš mail TU.

Staršie pdf vydania nájdete TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.