04.04.2015, 15:00

Idete na Veľkú noc lyžovať? Pozor na úrazy

Počasie bude zrejme na lyžovačku vhodné. Na toto dajte pozor, aby ste namiesto príjemného oddychu neskončili v nemocnici.

Ak ste sa rozhodli stráviť štyri dni voľna, ktoré nás čakajú, práve na svahu, nezabudnite na opatrnosť. Tej nikdy nie je dosť a zranenia z lyžovačky môžu skončiť zle. Okrem toho majte na pamäti aj náležitosti, ktoré budete musieť vybaviť, ak sa predsa nejaká nehoda stane. Bez dokladov, poistenia a čísel asistenčnej služby preto ani na krok.

Snímka: ilustračná, archív

1. Dbajte na kvalitnú výstroj. Rozhodne nechoďte s takou, ktorú ste už pár rokov neskúšali a popravde netušíte, či nemá nejakú závadu. Dôkladne všetko skontrolujte, lyže treba prebrúsiť a navoskovať. Prilba vám musí dokonale sedieť. Vezmite si aj kvalitné lyžiarske okuliare, ktoré chránia oči aj zboku. A nech majú stopercentný UV filter.

2. Voľte kvalitné lyžiarske oblečenie. Najlepšie je dať si viacero vrstiev, ktoré majú začínať termoprádlom a končiť nepremokavou vrstvou.

3. Rozcvičte sa. Ak ste „nešportovec“, prípadne ste nešportovali už dlhý čas, skúste trocha tréningu už pred dovolenkou, aby ste neskončili s natiahnutými svalmi a bolesťou.

4. Nezabudnite na doklady. Ak beriete lieky, ani na tie. Dbajte aj na dostatok hotovosti a nezaškodí mať pri sebe dve kreditné karty, aby ste mali rezervu v prípade, že sa vám jedna poškodí alebo ju stratíte.

5. Poistite sa a uložte si dôležité čísla. Na záchranku, asistenčnú službu a niekoho z rodiny alebo priateľov si v mobile pred menom označte ako ICE. Ak by sa vám niečo stalo, zavolajú mu. Ak idete do zahraničia, dbajte na to, aby to bol človek, ktorý hovorí po anglicky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.