02.03.2015, 10:00

Chcete viac zarobiť a vzali ste si na to voľno? Pozor však na poistenie

Dostali ste dočasne lepšie platenú ponuku a chcete preto v práci neplatené voľno? Ale pozor. Nezabudnite, že ak vám ho firma poskytne bez náhrady mzdy, tak máte prerušené aj sociálne poistenie.
Sociálnej poisťovni nahlasuje prerušenie odvodov zamestnávateľ. Vy ako zamestnanec nemáte voči nej žiadne povinnosti. 

V čase prerušenia sociálneho poistenia neplatí za vás ako za zamestnanca poistné nikto. Toto obdobie sa preto nezhodnocuje ako doba poistenia pri posudzovaní nároku na niektorú z dávok sociálneho poistenia (nemocenské a dôchodkové dávky, dávka v nezamestnanosti).
„Ak je pre vznik nároku na niektorú dávku - dávka materské alebo dávka v nezamestnanosti - potrebný určitý počet dní trvania príslušného poistenia, obdobie neplateného voľna k nim zarátať nemožno. Samotná skutočnosť, že nešlo o nepretržité poistenie, však nie je pri priznávaní dávok dôležitá. Z tohto hľadiska (ak je splnená doba poistenia) neplatené voľno na vznik nároku na dávku vplyv nemá," tvrdí Sociálna poisťovňa.

Pri nemocenských dávkach však musí byť splnená podmienka existencie poistenia v čase vzniku nároku na dávku alebo trvanie ochrannej lehoty. Tá plynie aj po začiatku prerušenia sociálneho poistenia.
„V prípade zamestnankyne, ktorá je tehotná, trvá ochranná lehota osem mesiacov, u ostatných zamestnancov spravidla sedem dní. To znamená, že ak by mal zamestnanec neplatené voľno dlhšie ako sedem dní a dočasná pracovná neschopnosť alebo potreba ošetrovania by mu vznikla až po tomto siedmom dni, nárok na nemocenské a ošetrovné by mu už nevznikol," dodáva Sociálna poisťovňa.

Dobrovoľné poistenie

V súvislosti s neplateným voľnom poisťovňa tiež upozorňuje, že ak chce byť zamestnanec poistený aj v čase jeho čerpania, môže sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Vzniká odo dňa podania prihlášky a zaniká dňom podania odhlášky. Spätne si doplatiť poistné za obdobie neplateného voľna možno len v prípade dôchodkového poistenia, pri nemocenskom poistení a poistení v nezamestnanosti takáto možnosť neexistuje.


Práva, povinnosti a riziká zamestnanca

Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom:

čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy
má služobné voľno bez nároku na plat
 má služobný príjem (okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku)
 je dlhodobo uvoľnený z pracovného, štátnozamestnaneckého a služobného pomeru na výkon verejnej funkcie na výkon odborovej funkcie alebo funkcie člena zamestnaneckej rady, ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy
má neospravedlnenú neprítomnosť v práci
je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody
 čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, a nemá nárok na materské, ak ide o muža 

Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské, dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od 11. dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby, alebo potreby osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa, prípadne do skončenia tohto ošetrovania alebo starostlivosti 
Sociálna poisťovňa

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.