09.02.2016, 00:00

Družstevné majetky robia problémy

Podielnické listy sú svetovým unikátom. Pozostalí sa ich však častokrát musia domáhať.

Čitateľ HNPoradňa. sk pred pár rokmi zdedil po starej mame cenné papiere v poľnohospodárskom družstve. Tie sa nazývali družstevné podielnické listy a mali byť evidované na účte v Centrálnom depozitári cenných papierov. Keď sa informoval na družstve, povedali mu, že družstevné podielnické listy boli premenené na listinné a vyhlásené za neplatné. Z družstva však nedostal žiadne upozornenie, peniaze a koniec koncov ani cenné papiere.

Družstevné podielnické listy sú podľa advokátky Zdenky Lánikovej unikátnym druhom cenných papierov. „Vydali ich družstvá oprávneným osobám ešte v deväťdesiatych rokoch v rámci prechodu na trhové hospodárstvo, súčasťou ktorého bol takzvaný transformačný zákon,“ ho

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.