09.02.2016, 00:00

Družstevné majetky robia problémy

Podielnické listy sú svetovým unikátom. Pozostalí sa ich však častokrát musia domáhať.

Čitateľ HNPoradňa. sk pred pár rokmi zdedil po starej mame cenné papiere v poľnohospodárskom družstve. Tie sa nazývali družstevné podielnické listy a mali byť evidované na účte v Centrálnom depozitári cenných papierov. Keď sa informoval na družstve, povedali mu, že družstevné podielnické listy boli premenené na listinné a vyhlásené za neplatné. Z družstva však nedostal žiadne upozornenie, peniaze a koniec koncov ani cenné papiere.

Družstevné podielnické listy sú podľa advokátky Zdenky Lánikovej unikátnym druhom cenných papierov. „Vydali ich družstvá oprávneným osobám ešte v deväťdesiatych rokoch v rámci prechodu na trhové hospodárstvo, súčasťou ktorého bol takzvaný transformačný zákon,“ hovorí pre HN Lániková. Jedinečnosť tejto úpravy navyše umocňuje fakt, že ju okrem nás nepozná žiadna iná krajina na svete.

Evidenciu vedie depozitár

Práve zákon o úprave majetkových vzťahov a nárokov v družstvách spôsobil, že tieto subjekty prešli osobitnou formou transformácie.

„Osobám, ktoré neboli členmi družstva, ale mali v ňom majetkové podiely, vydalo družstvo družstevné podielnické listy. Tie sa následne ako cenné papiere zvyčajne vydávali v zaknihovanej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.