23.03.2015, 00:00

Živnostníci, viete, ako dostať od štátu dávky? Pozrite si návod

Čo spadá pod nemocenské a dôchodkové poistenie? Využívate to? Ak podnikáte a platíte si odvody, máte nárok na rôzne dávky, treba len o nich vedieť.

Ktoré dávky si môže nárokovať živnostník? Aké na ne musí splniť podmienky? Základná príjmová hranica je aktuálne 4 944 eur – ak SZČO v minulom roku dosiahla takýto príjem, od júla 2015 musí začať platiť sociálne poistenie. Živnostníkom, ktorí odvádzajú sociálne odvody už viac rokov, sa zase od januára upravila ich hranica v spojení s vyšším vymeriavacím základom

Čo je v balíku povinného nemocenského a dôchodkového poistenia:

nemocenské poistenie (4,4 %)

starobné poistenie (18 % – ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 4 % posiela Sociálna poisťovňa na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti)
invalidné poistenie (6 %)
rezervný fond solidarity (sadzba 4,75 %)

Na aké dávky má živnostník nárok

V nemocenskom poistení:

  • materské (pod podmienkou, že si platil poistenie za posledné dva roky aspoň 270 dní)
  • ošetrovné (pod podmienkou, že si vlani platil aspoň minimálne odvody, potom mu vznikne nárok na 7,55 eura/deň).
  • nemocenské (pod podmienkou, že si platil

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.