29.07.2014, 17:00

Dane si môžete znižovať aj mesačne. Nie je to však vhodné pre každého

Nezdaniteľnú časť základu dane si môžete odpočítavať aj mesačne. Pre niektorých ľudí je ale výhodnejšie robiť to na ročnej báze.

Zarobíte v hrubom menej ako 366,03 eura mesačne? Nemusíte štátu zaplatiť žiadnu daň s príjmu. Zarobíte viac, ale váš ročný základ dane neprekročí 19 809 eur? V takom prípade si 366,06 eur mesačne môžete odrátať zo zvyšku, z ktorého daň už zaplatiť musíte.

Sumu si radšej rozložte

Každý zamestnanec sa môže rozhodnúť, či si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane mesačne, alebo až po ukončení zdaňovacieho obdobia. "Lepšie je platiť si preddavky mesačne, nie je to tak veľa a prípadný preplatok vám vrátia," hovorí pre porátl HNporadna.sk Patrícia Haberlová z firmy BEEMPE.

Mesačné platby nie sú vhodné pre každého

Ešte predtým, ako daňovník podpíše vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti na mesačnej báze, by si mal premyslieť, aký predpokladaný základ dane dosiahne v príslušnom roku. Môže sa totiž stať, že si nezdaniteľnú časť uplatní, avšak po ukončení zdaňovacieho obdobia a posúdení nároku na nezdaniteľnú časť mu nárok na túto odpočítateľnú položku nevznikne. Prípadne mu vznikne v krátenom rozsahu a výsledkom daňového priznania bude nedoplatok. "Nedoplatky najčastejšie vznikajú, ak sú napríklad štvrťročné alebo polročné odmeny. Vtedy príjem vyskočí a môže prekročiť hranicu," hovorí ďalej Haberlová. Dobré je preto obetovať chvíľku, sadnúť si a príjem aj s predpokladanými odmenami rozrátať.

 

Aké hranice platia pre rok 2014

Kedy daň z príjmu neplatíte vôbec:

  • ak zarobíte v hrubom menej ako 366,03 eura mesačne

Kedy si môžete nezdaniteľnú časť odrátať:

  • ak váš ročný základ dane neprekročí 19 809 eur

Kedy si neodrátate vôbec nič:

  • ak váš ročný základ dane presiahne 35 022,31 eura

Kedy si neodrátate nič bez ohľadu na výšku zisku:

  • pri pasívnych príjmoch (prenájom, zisk z úrokov)

Kedy sa mesačné „odvádzanie“ neoplatí

  • ak počas roka rátate s jednorazovými vysokými odmenami

Od pasívneho príjmu si neodrátate

O nezdaniteľnú časť si možno znížiť len aktívne príjmy. Teda príjmy zo závislej činnosti alebo z podnikania, pri pasívnych príjmoch sa použiť nedá. To môže byť napríklad zisk z prenájmu či zarobené úroky.

Milionárska daň

Ak daňovník „prešvihne“ hranicu základu dane určenú zákonom, nezdaniteľná časť sa mu postupne kráti a zaplatí tzv. milionársku daň. Tá bola zavedená v roku 2007 prvou Ficovou vládou. Na rok 2014 je táto suma vo výške 19 809 eur za celé zdaňovacie obdobie. Ak máte takýto základ dane, nemáte nárok na plnú výšku nezdaniteľného základu. Nárok vám zaniká úplne, ak ročný základ dane daňovníka presiahne v súčasnom roku 35 022,31 eura, čo predstavuje mesačný hrubý príjem asi 3 370,11 eura.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.