29.10.2014, 00:00

Vydediť rodinu nie je ľahké. Rozhoduje súd

V závete nemôžete vynechať potomkov, no vydediť ich môžete. Na to však potrebujete zákonný dôvod, tvrdia experti.

Má dve dospelé deti. Spolu s manželkou majú vo vlastníctve dva byty, auto a úspory v banke. Dôchodca Štefan Palčo s manželkou darovali pred rokmi veľkú časť svojho majetku deťom. „Išlo o dva domy a veľké finančné hotovosti,“ hovorí Palčo pre HN. „Chceli by sme spísať závet tak, aby po smrti jedného z nás ostala celá polovica majetku tomu druhému.“ Pýta sa, či je niečo také možné aj podľa slovenskej legislatívy. Radi by totiž dali závet odobriť deťom u notára. Podľa advokáta Milana Ficeka sa však deti považujú za takzvaných neopomenuteľných dedičov. Vysvetľuje, že práve preto podľa neho nie je možné vylúčiť deti z dedenia inak ako vydedením. Na to by však museli byť splnené zákonné podmienky.

Vydedenie musíte zdôvodniť

Advokát dodáva, že v

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.