05.01.2015, 00:03

Top 15 zmien pre zamestnancov v roku 2015

Vybrali sme pre vás najdôležitejšie povinnosti a zmeny, na ktoré by ste nemali v novom roku zabudnúť. Ak sa tak ale stane, môžete prísť o peniaze.


1. 
Termín na zmenu zdravotnej poisťovne  
(Povinnosť do 8. januára)

Ak od nového roka meníte zdravotnú poisťovňu (prihlášku do novej zdravotky ste si museli podať do 30. 9. 2014), musíte najneskôr do 8. januára túto zmenu oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Je to dôležité preto, aby zamestnávateľ odvádzal za vás poistné do správnej zdravotnej poisťovne. Ak to neurobíte, môžete dostať pokutu až 331 eur. 
Povinnosť nahlásiť zmenu poisťovne máte aj voči lekárovi, s ktorým máte dohodu. V tomto prípade síce zákon neurčuje lehotu, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou odporúča urobiť tak čo najskôr, aby lekár posielal správu o výkonoch do patričnej poisťovne. V tomto prípade za nesplnenie povinnosti pokuta nehrozí. 
POZOR!
Zamestnanec musí vrátiť preukaz poistenca svojej pôvodnej zdravotke. Vrátiť treba aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Pri nesplnení tejto povinnosti hrozí pokuta do 165 eur. 


2. 
Vyhlásenie na zdanenie príjmov  
(Povinnosť do 31. januára)

Do konca januára 2015 musíte v mzdovej učtárni podpísať tlačivo Vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti na rok 2015. Na základe neho vám zamestnávateľ bude alebo nebude naďalej uplatňovať daňovú úľavu a nárok na daňový bonus.


3.
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku / manžela
(Povinnosť do 31. januára)

Ako zamestnanec máte nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, čo urobíte opäť prostredníctvom tlačiva Vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti na rok 2015.
Ak ste mali vlani základ dane rovnajúci sa alebo nižší ako 35 022,31 eura, nezdaniteľná časť je 3 803,33 eura. 
Môžete si ju uplatniť len vtedy, ak s vami manželka žije v domácnosti a zároveň:
– starala sa o maloleté dieťa 
– v zdaňovacom období dostávala príspevok na opatrovanie 
– bola uchádzačkou o zamestnanie 
– je zdravotne postihnutá
POZOR! 
Ak sú počas roka tieto podmienky splnené len jeden alebo niekoľko mesiacov, zníži sa vám základ dane o alikvotnú výšku. 


4.
Daňový bonus na vyživované dieťa
(Povinnosť do 31. januára)

Ak ste mali ako zamestnanec v roku 2014 príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 2 112 eur alebo ste mali v tejto výške príjmy z podnikania a vykázali ste základ dane, môžete si na vyživované dieťa uplatniť daňový bonus v ročnej výške 256,92 eura (12 x 21,41 eura). Alebo vo výške za úmerný počet mesiacov, v ktorých bolo dieťa v opatere. Opäť to urobíte prostredníctvom tlačiva Vyhlásen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.