18.02.2015, 00:01

Vypínate kúrenie a myslíte si, že šetríte? Omyl

Ak odchádzate z domu hoci aj na pár dní, treba temperovať. Vyhriať znova celý dom je podstatne drahšie.

Nepríjemnou bodkou za zimou sú účty za kúrenie. Za ich výšku si však mnohokrát môžeme sami aj spôsobom, o ktorom by sme to nepovedali. Keď totiž ideme napríklad na lyžovačku a vypneme si doma kúrenie, robíme to s cieľom ušetriť. Práve tento extrém však má na svedomí celkom opačný efekt. „Stačí udržiavať teplotu šestnásť až osemnásť stupňov, určite nevypínajte kúrenie úplne. Je totiž podstatne drahšie vykúriť celkom studenú a vlhkú miestnosť, ako v nej udržiavať minimálnu teplotu,“ hovorí pre HN Eduard Jambor zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Rozhodne si teda radšej pred odchodom nastavte rozumnú teplotu.
Dobrý však nie je ani pravý opak, a to prekurovanie. „Každé zvýšenie teploty o jeden stupeň nad odporúčanú teplotu predstavuje približne šesť percent energie navyše,“ vysvetľuje Jambor. Aj k prísunu čerstvého vzduchu treba pristupovať rozumne. Najmä počas neho nastavte kúrenie na minimum, respektíve ho úplne vypnite. Na zníženú vnútornú teplotu vzduchu totiž reaguje zvýšením prietoku vody, radiátor by bol zbytočne horúci a dochádzalo by k plytvaniu. „Teplotu v miestnosti neznižujte neprimeraným vetraním, ale pridaním ventilov, ktoré obmedzujú výkon vykurovacieho telesa,“ radí Jambor. Vďaka termoregulačným hlaviciam si nastavíte teplotu v každej miestnosti podľa toho, ako potrebujete, čo je oveľa ekonomickejšie.


Čo dnes nájdete v prílohe Reality na tému Ako ušetriť na energiách

- článok o tom, ako môže vypínanie kúrenia paradoxne zvýšiť účty
- koľko môžete ušetriť vhodnou obnovou domu
- 20 praktických rád, vďaka ktorým budete menej platiť za energie v domácnosti

Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie (aktuálne v deň vyjdenia, t. j. v stredu 17. februára 2015) cez SMS na váš mail TU.

Staršie čísla HN v pdf formáte na stiahnutie nájdete tu.

Celý článok o tom, ako môže vypínanie kúrenia paradoxne zvýšiť účty, nájdete tu.

20 praktických rád, vďaka ktorým budete menej platiť za energie v domácnosti, nájdete tu.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.