04.05.2015, 17:25

Stále máte doma bezcenné akcie? Preveďte ich na štát

Od 1. mája môžete opäť previesť bezcenné cenné papiere na štát. Tentoraz s poplatkom, a to na dcérsku spoločnosť Fondu národného majetku Dlhopis.

Previesť nechcené akcie na FNM bezplatne bolo zo zákona možné len do konca minulého roka. "Vzhľadom na stály záujem občanov a otázky z ich strany, čo ďalej, lebo mnohí majitelia nestihli previesť svoje cenné papiere na FNM, pýtajú sa, čo majú robiť, z toho dôvodu sme pripravili pre týchto majiteľov bezcenných akcií možnosť previesť ich na spoločnosť Dlhopis," uviedol jej generálny riaditeľ Miloslav Michalík na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Cenné papiere môžu previesť ich majitelia, ale aj ľudia, ktorí ich zdedili. Akcie musia byť voľné, to znamená, že na ne nemôže byť viazané záložné právo, ani akékoľvek iné právne obmedzenia nakladania s nimi. "Táto možnosť je určená všetkým tým majiteľom bezcenných akcií, ktorí nechcú v budúcnosti platiť poplatky za vedenie majetkového účtu v centrálnom depozitári, kde majú cenné papiere, o ktoré nemajú záujem," vysvetlil Michalík.

Pripravte sa na poplatky

Zbaviť sa cenných papierov môžu občania osobne v sídle spoločnosti Dlhopis v Bratislave, prípadne poštou. Všetky informácie i potrebné doklady sú k dispozícii na webovej stránke firmy. Prevod akcií nie je časovo obmedzený. Poplatky zaň závisia od toho, akcie koľkých spoločností chce občan previesť a sú v rozmedzí od 30 do 85 eur.


Ako sa zbavíte bezcenných akcií? Tu je návod


Ku koncu marca viedol Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) SR 328.000 účtov fyzických osôb. Približne 134.000 z nich patrí zosnulým osobám, celkovo je tam teda takmer 200.000 aktívnych účtov. "Viac ako polovica ľudí využila možnosť bezodplatného prevodu na FNM," informoval generálny riaditeľ CDCP Martin Wiedermann.

Novinky vo vedení účtov

Ak občania svoje cenné papiere bez hodnoty do konca roka nepreviedli, centrálny depozitár vedenie ich účtov spoplatňuje ročným poplatkom. Od júla mení cenník, ktorým sa poplatky mierne zvýšia. Fyzické osoby za vedenie účtu zaplatia najmenej jedno euro mesačne bez dane z pridanej hodnoty (DPH), právnické osoby 30 eur mesačne, najviac 10.000 eur.

Depozitár zároveň mení filozofiu spoplatnenia účtov. Zámerom je štandardizácia a posilnenie členského princípu. Znamená to, že členovia budú vykonávať niektoré služby, ktoré doteraz robil CDCP. Všetky účty fyzických osôb tak budú obsluhovať banky a obchodníci s cennými papiermi, ktorí majú k dispozícii širšiu pobočkovú sieť, čím sa podľa Wiedermanna zabezpečí lepší prístup k službám.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.