27.09.2013, 13:43

Prečo niektorí „hlupáci“ zarábajú viac než vy

Ovplyvňuje výšku platu naozaj len pracovné nasadenie a čomu vďačia niektorí podnikatelia za svoj úspech?

1. Finančné zázemie
Podnikatelia, ktorí sa môžu spoľahnúť zo začiatku na finančnú podporu rodiny, majú cestu k úspechu jednoduchšiu v porovnaní s podnikateľmi, čo museli začať od nuly. Zabezpečení podnikatelia však často rezignujú na kontrolu výdavkov a ľahko získané peniaze utrácajú na zbytočnosti. Naopak tí, čo musia bojovať o každé euro, hospodária omnoho efektívnejšie a zodpovednejšie.

2. Telesné proporcie
Na pracovné úspechy má obrovský vplyv fyzický vzhľad. Americký ekonóm Daniel S. Hamermesh zistil, že pekní ľudia zarobia za život až o 230-tisíc dolárov viac, než ľudia s priemerným vzhľadom. Preto pri stretnutí s klientmi si vždy strážte vzhľad oblečenia a účesu. Myslite tiež na reč tela, ktorá je často dôležitejšia než to čo chcete povedať.

3. Povaha a charakter
Hovorí sa, že so slušnosťou ďalej zájdeš, no podľa istých štúdií ľudia s nie príliš vyberaným chovaním zarábajú v priemere o 18 percent viac než zdvorilí. Dokonca aj personalisti potvrdili, že „ostré mužské lakte“ patria pri pohovoroch k ich favoritom. Napriek tomu firmy, ktoré si zakladajú na individuálnom prístupe upozorňujú, že kľúčom k úspechu nie je hrubosť, ale schopnosť robiť kompromisy.

4. Zaliečavosť
Veľmi úspešnou cestou k vyšším príjmom je dávanie darov či zvanie obchodných partnerov na drahé večere. Funguje to však len krátkodobo a neskôr to môže viesť k veľkým finančným problémom. Ak sú vaše produkty a služby kvalitné a jedinečné, zákazníci sa k vám budú vracať. Nemusíte si ich kupovať drahými darmi.

5. Faktor šťastia
Stal by se Bill Gates najbohatším mužom planéty, kedy IBM so žiadosťou o vývoj operačného systému pre svoje počítače oslovila niekoho iného? Možno áno, možno nie. V podnikaní môžete jeden deň vystúpiť až na vrchol, a na druhý spadnete na dno. Jedinečná príležitosť môže i bez námahy pristáť na stole zo dňa na deň komukoľvek, a nemá preto cenu dúfať a so založenými rukami čakať, že to budete práve vy. Šťastie totiž praje vyvoleným.

Zdroj: investicniweb.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.