07.03.2014, 11:13

Daňové priznanie živnostníkov sa zmenilo. Ukážeme vám, ako ho vyplniť

Prinášame vám návod, ako vyplniť daňové priznanie typu B ako aj prehľad zmien a najčastejších chýb, ktoré podnikatelia robia.

Živnostník si vedie jednoduché účtovníctvo a nie je platiteľom DPH. Jeho príjmy za rok 2013 dosiahli 21 683,52 eura a preukázateľné výdavky 12 303,16 eura. S manželkou prenajímajú darovaný rodinný dom s garážou. Táto nehnuteľnosť nie je zaradená v obchodnom majetku. Príjem z prenájmu v roku 2013 bol mesačne 1 000 eur, výdavky na energie spojené s príjmom má za rok 2 480 eur. Manželka je nezamestnaná a je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie, pričom nemá vlastný príjem.

Majú jedného syna vo veku 17 rokov, ktorý študuje na gymnáziu. Na sociálne a zdravotné poistenie platil minimálne odvody. V roku 2013 si platil aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, spolu 1 200 eur. Keďže mal príjmy zo živnosti, musí vyplniť daňové priznanie typu B. Bude musieť zohľadniť mnoho zmien, ku ktorým došlo oproti roku 2012, ako aj zvýšenie počtu strán daňového priznania z 12 na 13.

Strana 1:
V riadku 01 uvedie DIČ, označí druh daňového priznania, obdobie, za ktoré daňové priznanie podáva, v riadku 03 kód SK NACE a opíše hlavnú činnosť.
I. ODDIEL slúži na vypísanie požadovaných údajov o daňovníkovi.
Strana 2:
Vypĺňa III. ODDIEL – údaje o manželke, keďže si chce na ňu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. Kým v roku 2012 pri posudzovaní uplatnenia nezdaniteľnej časti na manželku žijúcu s ním po celý rok v „spoločnej“ domácnosti (čo v roku 2013 splnil) bral do úvahy len svoj základ dane a vlastný príjem manželky, v roku 2013 sa zákon sprísnil a manželka musí splniť aspoň jednu zo štyroch ďalších podmienok – jednou z nich je aj skutočnosť, že bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie...


Viac sa dočítate v dnešnej prílohe Poradca Hospodárskych novín


Predplatné Hospodárskych novín

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.