29.10.2015, 00:00

Nezabudnite predkom zaplatiť nájomné

Smrť blízkeho zasiahne každého. Pozostalí sa okrem smútku musia vyrovnať aj s platením nemalých poplatkov.

Okrem spomienky na zosnulých treba v týchto takmer dušičkových dňoch venovať pozornosť aj finančným záležitostiam týkajúcim sa hrobov. Ak nemáte zaplatené, hrob vášho blízkeho môžu zrušiť.

Zmluva na desiatky rokov

Zmluva o užívaní hrobového miesta sa zväčša uzatvára na desať rokov. O uplynutí tejto lehoty je prevádzkovateľ pohrebiska povinný nájomcu informovať. V prípade, že nájomca zmluvu nepredĺži a nezaplatí poplatok, môže dôjsť k zrušeniu daného miesta. Takéto miesta sa potom môžu použiť na ďalšie pochovávanie. „Ostatky nachádzajúce sa v takomto hrobovom mieste sa z hrobu neodstraňujú,“ uvádza Eva Tanglmayerová zo správy cintorínov bratislavského pohrebníctva Marianum.

Cena poplatkov na jednotlivých cintorínoch sa v každom meste líši. Jej výšku určujú mestské zastupiteľstvá. Niektoré z nich na prevádzku pohrebísk správcom aj prispievajú. Za jeden hrob zaplatíte ročne približne od dvoch do sedemnástich eur. „Táto suma zahŕňa okrem zabratia priestranstva napríklad údržbu zelene a chodníkov, kosenie trávy, zásobovanie vodou, zber a likvidáciu odpadu a tak ďalej,“ povedal konateľ košického pohreb

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.