13.01.2015, 00:05

Dôležitý je výber aktív. Nezanedbajte ho, radí obdorník

Čo vám tento rok môže priniesť peniaze do II. piliera, vysvetlil pre HN Stanislav Žofčák zo Slovenskej asociácie správcovských spoločností.

Zdá sa, že rok 2015 bude veľmi zaujímavý. Najmä americká ekonomika vchádza do fázy neskoršej expanzie, čo znamená začiatok cyklu uťahovania menovej politiky. Zvyšovanie sadzieb centrálnou bankou Fed so sebou prináša zníženie výkonnosti vládnych i korporátnych dlhopisov. Možno teda očakávať častejšie korekcie akciových trhov, a tým aj ich celkovo nižšiu výkonnosť. Akciové trhy po niekoľkoročnom raste, najmä tie americké, majú vyššie ocenenie, čím sa stáva, že nemajú výrazný rastový potenciál. Skôr možno očakávať ich stagnáciu.
Napriek tomu stále existujú akciové trhy s relatívne nízkym ocenením, ako napríklad Japonsko, Čína, niektoré európske trhy i napríklad Rusko. Výnosy dlhopisov sa vďaka uvoľneným menovým politikám a celosvetovej nízkej inflácii posunuli na rekordne nízke úrovne, čím sa výrazne znížil potenciál pre rast ich cien.

Fondy? Ich výkonnosť nemusí nevyhnutne klesať

Výkonnosť hlavných tried ak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.