29.09.2014, 00:01

TOP 10 zmien pri predaji pôdy a pozemkových úpravách

V tomto roku sa zmenilo niekoľko zákonov týkajúcich sa pôdy. Kontroverzný je najmä zákon o pôde, ktorý komplikuje predaj a kúpu pozemkov.

V tomto roku sa novelizovali zákony o pôde a o pozemkových úpravách. Navzájom súvisia, lebo ak nie sú pozemky scelené (zlúčené do väčších parciel), ale rozdrobené, ťažko sa na nich podniká, stavia a len málokomu sa ich podarí aj predať. Tu sú najdôležitejšie zmeny, ktoré by ste mali o predaji, kúpe či sceľovaní pozemkov vedieť.  Zákon o pôde je na Ústavnom súde, lebo podľa opozičných poslacov obmedzuje domácich vlastníkov v predaji pozemkov. 1.
Oznamovanie a zverejnenie predaja pôdy

Pôdu môžu nadobúdať osoby, ktoré majú agrárnu výrobu. Už najmenej tri roky, a to v obci, v ktorej je pozemok, alebo v susednej obci. Ak je nadobúdateľ fyzická osoba, musí mať minimálne desať rokov právoplatný pobyt na území Slovenska. Aj firma musí byť u nás registrovaná minimálne desať rokov. 
Predávajúci musí zverejniť ponuku na predaj najmenej na 15 dní v registri zverejňovania ponúk na webe rezortu pôdohospodárstva. Zároveň musí ponuku zverejniť v rovnakom čase na úradnej tabuli v obci, kde je pozemok. Zverejnenie na úradnej tabuli sa nespoplatňuje. „Prednostné právo na nákup parcely má prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom v rámci Slovenska a v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom,“ povedal nedávno minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Zverejnenie musí obsahovať:
– identifikačné údaje predajcu, teda jeho meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu, ak ide o fyzickú osobu, 
– ak ide o právnickú osobu, tak názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie alebo meno, priezvisko, miesto podnikania a identifikačné číslo organizácie, ak ide o podnikateľa – fyzickú osobu,
– údaje o poľnohospodárskom pozemku podľa údajov z katastra nehnuteľností,
– informáciu o účele použitia pozemku podľa územného plánu obce alebo zóny,
– termín a adresu predkladania ponúk na kúpu pozemku,
– cenu požadovanú predávajúcim za štvorcový meter.
2.
Ako zverejniť predaj v registri

1. V registri na webe rezortu pôdohospodárstva si naklikáte elektronický formulár na prevod pôdy.
2. Zaregistrujete sa a zverejníte inzerát s ponukou. V registri musí byť najmenej 15 dní. 
Inzerát musí obsahovať:

a) identifikačné údaje (nepodnikateľ – fyzická osoba: meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu. Podnikateľ – fyzická osoba: meno, priezvisko, miesto podnikania a identifikačné číslo organizácie. Právnická osoba: názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie).
b) uviesť treba aj údaje:
– o pozemku podľa katastra nehnuteľností,
– na aký účel sa má použiť podľa územného plánu,
– ponúkanú cenu za hektár, 
– termín a adresu, kam sa má ozvať záujemca o kúpu.
3. Záujemca o kúpu vyznačí v registri svoj záujem zaškrtnutím príslušnej kolónky a do 5 dní musí predajcovi poštou alebo mailom poslať sprá

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.