04.02.2015, 00:00

10 krokov, ako požiadať firmu o ročné zúčtovanie dane za rok 2014

Už len pár dní majú zamestnanci na to, aby zamestnávateľa požiadali o ročné zúčtovanie dane za vlaňajší rok. Inak si musia robiť priznanie sami.

Ako podať žiadosť o ročné zúčtovanie dane

1. Tlačivo žiadosti o ročné zúčtovanie dane z príjmov za rok 2014 nájdete na stránke Finančnej správy, alebo ho dostanete od firmy, v ktorej v súčasnosti pracujete.

2. V úvodnej časti tlačiva je potrebné vyplniť rok, za ktorý chcete zúčtovať preddavky na daň, teda vyplníte rok 2014. Nezabudnite vyplniť aj identifikačné údaje – meno, priezvisko, adresu či názov firmy, v ktorej pracujete.

3. Ak boli všetky alebo až 90 percent príjmov zo Slovenska, zaškrtnite políčko „Vyhlasujem, že úhrn mojich zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky... tvorí 90 percent a viac zo všetkých príjmov...“.

4. V časti II tlačiva žiadosti sa vypĺňa uplatnenie daňových úľav na manželku, nezdaniteľnej časti v prípade dôchodcu či na starobné dôchodkové sporenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie.

Na nezdaniteľnú časť na manželku/manžela má nárok zamestnanec vtedy, ak manželia žijú v spoločnej domácnosti, pričom spĺňa aspoň niektorú z týchto podmienok: manželka sa starala o maloleté dieťa (ktoré žije s manželmi), dostávala príspevok na opatrovanie, bola v evidencii uchádzačov o zamestnanie, je zdravotne alebo ťažko zdravotne postihnutá/ý.

Zároveň má na nezdaniteľnú časť na manželku nárok ten zamestnanec, ktorého ročný príjem neprekročil sumu 35 022,31 eura. Ak tento príjem prekročil, suma nezdaniteľného minima sa kráti.

Pokiaľ manžel/ka spĺňa jednu z podmienok len za obdobie niekoľkých mesiacov v roku, môže si daňovník znížiť základ dane len o pomernú časť nezdaniteľného minima, ktoré je vo výške 3 803,33 eura.

V praxi to bude vyzerať tak, že ak bola manželka doma počas celého roka 2014 a starala sa o dieťa, daňovník si uplatní nezdaniteľné minimum v plnej výške, celých 3 803,33 eura.

Pokiaľ bola doma len jeden mesiac, manžel si môže odpočítať len 1/12 zo sumy 3 803,33 eura, teda približne 316,94 eura.

Ak by manžel/ka, ktorá sa o di

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.