09.04.2015, 00:05

Čo môže hroziť pri pôžičke a ručení za ňu

Všetko o ručení za úvery a hypotéky. Kde sú najväčšie riziká a na čo si dať pri ručení pozor. Praktické rady zo života.

                           Čo môže hroziť pri pôžičke a ručení za ňu:

A)

V prípade žiadateľa o úver

1. Za svoje záväzky ručí celým svojím majetkom. Uplatnenie nárokov voči ručiteľovi môže mať na neho a jeho rodinu ďalekosiahle následky.

2. Ak o úver žiadajú manželia s bezpodielovým vlastníctvom, stávajú sa spoludlžníkmi. Obaja vstupujú do úverového záväzku voči banke spoločne a nerozdielne.

3. Riziko jeho úveru sa dá akceptovať dovtedy, kým má finančnú rezervu aspoň vo výške 6-násobku mesačného príjmu, alebo ak celková výška mesačných splátok všetkých úverov nepresiahne 30 percent jeho príjmu. Sú to tzv. ideálne finančné miery.

4. Aby riziko pri úvere nepresiahlo mieru, dobré je poistiť sa proti neschopnosti splácania.

POZOR!

Na ručiteľa, ktorý splnil záväzok dlžníka, prechádzajú práva banky/veriteľa. Ručiteľ môže požadovať od dlžníka náhradu za všetko, čo zaňho zaplatil či splnil voči banke/veriteľovi.


                        Čo môže hroziť pri pôžičke a ručení za ňu:

B)

V prípade ručiteľa za úver

1. Neexistuje univerzálne pravidlo, kedy je alebo nie je vhodné robiť ručiteľa, ale platí, že z úveru, za ktorý sa ručí, plynú ručiteľovi rovnaké povinnosti ako dlžníkovi.

2. Pri podpísaní biankozmenky v prípade úveru môže exekútor siahnuť aj na majetok ručiteľa – rovnako ako na majetok dlžníka. To isté sa týka zrážok zo mzdy a pod.

3. Pri vysokom ručiteľskom záväzku je minimálna možnosť získať vlastný úver – správa, že ručíte za úver poskytnutý bankou, sa objaví v spoločnom registri bankových informácií. 

4. Ak by žiadateľ o úver zomrel a jeho dedičia by záväzok neprevzali, musel by ho splácať ručiteľ. V takomto prípade by si nemal voči komu uplatniť regresný nárok.


                         Ak máte byť ručiteľ, dodržte

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.