22.11.2014, 17:01

Družstevné podielové listy sa môžu previesť do konca roka

Ich vrátenie si však treba dobre premyslieť. Nie sú to bezcenné papiere.

Majitelia družstevných podielových listov ich môžu do konca roka bezodplatne previesť na Fond národného majetku, ak sa tak rozhodnú. Mali by si to však podľa predsedu Združenia vlastníkov družstevných podielových listov Mareka Gumana dôkladne zvážiť. "Majú iné postavenie, než 'bezcenné' cenné papiere z prvej vlny kupónovej privatizácie. Zatiaľ čo akcie mohli ľudia získať sami, dobrovoľne, podľa vlastného uváženia, družstevné podielové listy získali od štátu ako určité odškodnenie. Prvá porevolučná vláda chcela vydaním týchto listov odškodniť oprávnené osoby, ktoré v predošlom režime vložili nejaký majetok, živý a mŕtvy inventár do poľnohospodárskych družstiev, bývalých JRD," vysvetľuje.

Snímka: ilustračná, archív

Majiteľov listov nie je málo

V rokoch 1995 až 1996 sa podľa Gumana vydalo okolo 600 000 týchto listov. Opiera sa pritom o štatistiky Centrálneho depozitára cenných papierov, podľa ktorého by ich malo ešte mať minimálne 160 000 vlastníkov. „Ide jednak o oprávnené osoby, ktorým boli vydané, ale aj o dedičov," myslí si.

Delilo sa čisté imanie družstiev, polovica podľa výmery pôdy, ktorú družstvo prevzalo, alebo užívalo k 15. máju 1990. Ďalších 20 % podľa počtu odpracovaných rokov v družstve a zvyšných 30 % podľa hodnoty ostatného majetku prevzatého družstvom. A to v cenách platných ku dňu účinnosti zákona o poľnohospodárskom družstevníctve (15.5.1990). Pretransformované družstvá vydali oprávneným osobám potvrdenie o výške majetkových podielov, takzvané podielové listy.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.