14.01.2014, 17:00

Neviete skrotiť svoje financie? Na toto počúvajú

Chcete mať viac peňazí? Začnite od seba. Tu je niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze.

Kúpte si prasiatko

Možno to znie na prvý pohľad smiešne, no prasiatko alebo nejaká iná nádobka na mince má naozaj svoj význam. Môžete si stanoviť limit, že budete sporiť iba jedno alebo dvojeurové mince, ale aj menšie hodnoty, ktoré budete do sporiteľničky hádzať, majú svoj význam. Budete prekvapení, koľko sa vám za rok podarí našetriť.

Koľko mincí nosíte v peňaženke?

Na konci týždňa vysypte s peňaženky všetky drobné a odložte bokom. Časom nazbierate peknú kopu.

Káva z domu

Máte pravidelný zvyk? Možno každý deň zaplatíte za kávu so sebou, alebo si pravidelne kupujete keksíky. Nájdite si lacnejšiu alternatívu. Kvalitnú kávu si možno pripraviť aj doma, sladkosti si môžete dopriať raz za čas.

Domáca strava

Ľudia, ktorí si začali pravidelne pripravovať obedy do práce doma, zdieľajú jednu a tú istú skúsenosť. Ušetria v porovnaní s tým, koľko peňazí minuli na stravovanie v jedálni či reštauráciách.

Dokonalý prehľad

Skúste si jeden týždeň viesť podrobný záznam výdavkov. Ešte lepšie by bolo mať presnú predstavu o tom, čo za jeden mesiac zarobíte a zároveň miniete. Prídete na to, na čo míňate najviac a objavíte aj skryté rezervy. Nemusí to byť príjemný pohľad, ale je to najlepšie zrkadlo vašich financií. Určite si priority a v ostatných prípadoch hľadajte spôsob ako ušetriť.

Pre pokročilých:

Stavebné sporenie

Ešte ho nemáte? Najvyšší čas si ho založiť. Ešte stále sa to oplatí, šetríte sám a štát vás dotuje.

Životné poistenie

Myslíte nielen na rok dopredu, ale aj na svoj dôchodok či možné úrazy.

Sporiaci účet

V niektorých bankách si ho môžete založiť aj bezplatne. Ukladať naň môžete kedykoľvek budete mať voľné finančné prostriedky. V prípade potreby sa k nim dostanete okamžite.

Stanislava Struhárová,
odborníčka na financie
a výkonná riaditeľka spoločnosti
Capital & Financial Protection

Struhárová CFP

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.