17.08.2015, 00:00

Ak zateplenie odfláknete, problémy si vás nájdu

Leto je vhodný čas na zatepľovanie, keďže je sucho. Treba však dbať na to, aby sa urobilo správne. Inak môžete mať tieto ťažkosti.

Zo stien sála chlad

Ak je vrstva tepelnej izolácie príliš tenká alebo porušená, môže sa stať, že budete mať problém so studenými obvodovými stenami. „Rovnaké prejavy môže mať aj čiastočné zateplenie. Nedá sa všeobecne povedať, aký typ a hrúbka izolačného materiálu sa hodí na každú stavbu. Tieto údaje musí posúdiť a navrhnúť projektant pre konkrétny dom a podľa požiadaviek majiteľov na energetickú hospodárnosť budovy,“ hovorí pre HN Miroslav Zliechovec, špecialista na minerálne izolácie z Knauf Insulation. V súčasnosti sa priemerná hrúbka pohybuje v rozmedzí 10 až 12 cm, no postupne sa na základe legislatívnych požiadaviek zvyšuje. Na hrúbke a druhu tepelnej izolácie sa však rozhodne šetriť neoplatí.

Na stenách je pleseň

Ak vymeníte okná a obvodové steny nezateplíte alebo ich zateplíte slabo, môžete mať do činenia s plesňou, ktorá určite nepoteší. „Miesto, na ktorom sa plesne tvoria, má príliš nízku teplotu, a preto na ňom kondenzujú vodné pary z interiéru. Plesne sa väčšinou tvoria v oblasti rohov, kútov, na miestach osadenia okien alebo spojoch vonkajšej steny s balkónovými doskami,“ vysvetľuje Zliechovec a dodáva, že sa treba presvedčiť, či po zateplení nebola narušená izolácia nesprávnou manipuláciou. Napríklad montážou sušiakov na bielizeň alebo klimatiza

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.