15.07.2014, 13:00

S dieťaťom v pase už neodcestujete

Aj maloleté dieťa musí mať pri ceste do zahraničia svoj vlastný pas.

Každý občan vrátane maloletého dieťaťa môže vycestovať do zahraničia len s platným cestovným dokladom. To, že má rodič vo svojom platnom pase zápis z minulosti, je v súčasnosti irelevantné, vysvetlil riaditeľ Konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí Vladimír Jakabčin. „Každé dieťa potrebuje mať svoj cestovný doklad,“ prízvukoval.

Deti bez ohľadu na vek, cestujúce do USA v rámci bezvízového režimu, musia byť držiteľmi vlastných biometrických cestovných pasov. V jeho mene žiada o elektronickú autorizáciu vstupu v systéme ESTA osobitnou žiadosťou jeho zákonný zástupca.

Treba súhlas rodiča

V prípade, ak dieťa necestuje na dovolenku so svojimi rodičmi, alebo iba s jedným z nich, ministerstvo odporúča overiť si na zastupiteľskom úrade, či nie je na cestu potrebný písomný súhlas rodičov alebo zákonného zástupcu. „Najlepšie je ho overiť notárom, aby neprišlo k podozreniu, že ide o únos maloletého dieťaťa,“ upozornil Jakabčin. Pre niektoré krajiny postačuje len jednoduchý súhlas rodiča či zákonného zástupcu bez notárskeho overenia.

Pozor na platnosť pasu

Pred cestou do zahraničia si treba skontrolovať aj platnosť cestovného pasu. Aj tie štáty, do ktorých nie sú potrebné víza, spravidla vyžadujú, aby bol platný minimálne šesť mesiacov od dátumu vstupu do krajiny.

Zdroj: tasr


Ako žiadať o pas

Kto podáva žiadosť
Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného pasu zákonný zástupca, iná fyzická osoba než rodič, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, pestún, budúci osvojiteľ, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť, štatutárny orgán zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, poručník alebo opatrovník, ktorý vyhotovený cestovný pas prevezme.

Potrebné doklady
– občiansky preukaz; ak občan nie je držiteľom občianskeho preukazu, predkladá rodný list a osvedčenie
– rodný list, ak nie je držiteľom skôr vydaného cestovného pasu
– skôr vydaný cestovný pas

Poplatky
Občan mladší ako 6 rokov zaplatí za vydanie cestovného pasu:
– do 30 dní 8 eur
– do 10 pracovných dní 16 eur
– do 2 pracovných dní 24 eur

Zdroj: ministerstvo vnútra

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.