03.03.2014, 11:18

Daňové priznanie firiem? "Staré" dividendy vás môžu prekvapiť

Firma Agro CS v Lučenci sa rozhodla ešte koncom roka 2012 prejsť v účtovníctve na hospodársky rok. Začínajúc týmto dátumom sa jej zdaňovacie obdobie ráta od decembra do novembra, čiže nie je to už klasická účtovnícka „šnúra“ s januárovým štartom a decembrovým finále. Dôvod? Od januára 2013 štát „potrestal“ firmy zvýšením dane z 19 na 23 percent. Firme Agro CS jej prechod na hospodársky rok umožnil využiť aspoň jeden mesiac nižšiu taxu. Zmene hospodárskeho roka si musí prispôsobiť aj termín daňového priznania k dani z príjmu - pre Agro CS to znamená, že „deň D“ pre jej priznanie nie je 31. marec, ako pre väčšinu, ale už koniec februára. Teda o mesiac skôr. Na všetky novinky v tohtoročnom podávaní priznania sa musela pripraviť s predstihom.   
„Pri zmene hospodárskeho roka si musíte dať v tlačive daňového priznania hlavne pozor, aby ste príjmy za jedno zdaňovacie obdobie zdanili dvoma sadzbami. Inak sa nás novinky v tohtoročnom formulári až tak nedotkli,“ hovorí Jana Čániková, ekonomická námestníčka Agro CS.
Podobne ako táto firma majú novinky v tohtoročnom tlačive priznania zvládnuté aj iné firmy. Zmien totiž nie je príliš veľa. Azda najvýraznejšou je však nová siedma časť určená pre zdanenie dividend. „Vyplýva to zo zavedenia samostatného základu dane, do ktorého sa zahrňujú príjmy zo ,starých´ podielov na zisku vykázaných ešte za zdaňovacie obdobia pred 31. 12. 2003,“ prízvukuje Marianna Kružliaková, poradkyňa pre dane zo spoločnosti BDO. Pri týchto dividendách však zároveň musí platiť, že o ich vyplatení rozhodlo valné zhromaždenie firmy až po 31. decembri 2012. Okrem tejto malej komplikácie došlo v inej časti formulára, naopak, k zjednodušeniu. Týka sa to napríklad uplatnenia kurzových rozdielov. Predtým to musel podnik osobitne oznamovať daňovej správe. „Od tohto roku je možné na prvej strane priznania vyznačiť, či si ho firma uplatňuje, alebo ho ukončuje,“ uzatvára Kružliaková...

Kúpte si dnešné PDF vydanie Hospodárskych novín

 

Čo sa dnes dočítate iba v tlačenej verzii HN

Novinky v daňovom priznaní k dani z príjmov firiem a návod, ako tlačivo  vyplniť
Kde robia podnikatelia najviac chýb a ako sa ich vyvarovať
Kedy požiadať o zostavenie priznania firmy daňového poradcu a kedy postačuje firemný účtovník

 

Dnes na HNporadňa.sk

Ako ušetriť na energii v dome, vo firme či v obci. Štát zaplatí energoporadcov, ktorí prídu až k vám
Biznis s platiteľom DPH. Kedy je výhodnejšie stať sa dépehačkarom
Rozhovor. Prečo si Slováci odkladajú podanie daňového priznania. Ako je to v Česku.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.