01.12.2015, 00:00

Vianoce môžu zruinovať vašu peňaženku. Pozor na to

Veľké množstvo ľudí každoročne podľahne nátlaku obchodníkov a marketérov. Po Vianociach im okrem niekoľkých nepotrebných darov zostane hlboko do peňaženky.

Každoročný tlak vianočných kampaní navodzuje atmosféru nákupného ošiaľu, ktorá vedie k predvianočnému stresu a nepremysleným rozhodnutiam. Podľa Silvie Porubänovej, sociologičky z Inštitútu pre výskum práce a rodiny, sa správanie Slovákov pred sviatkami i počas nich mení. „Na správaní sa najčastejšie odráža stres, tlak okolia i nátlak zo strany predajcov. Určujúca je však mentálna, výbava· človeka, ktorý má výsadu rozhodnúť sa, aké Vianoce si urobí, či krásne a dôstojné, alebo podľahne nátlaku okolia,“ hovorí Silvia Porubänová.

Zostavte si plán

V období Vianoc naše rozhodnutia podliehajú viac emóciám ako racionálnemu zdôvodneniu. A práve toto je dôvod, prečo porušujeme pravidlá, ktoré si ľudia nastavili pri vedení osobných financií a rodinného rozpočtu. „Zo skúseností viem, že najčastejším dôvodom, prečo zvykneme skĺznuť zo správnej cesty, je to, že nie sme vopred rozhodnutí, koľko peňazí chceme a zároveň môžeme na darčeky minúť,“ hovorí finančná poradkyňa Marcela Capuliaková z Partners Group. Za finančný kľúč k úspešnému zvládnutiu Vianoc považuje dôsledne zostavený rozpočet a udržiavanie výdavkov v limitoch vlastných možností. Situáciu dostaneme pod kontrolu dobre nastaveným finančným plánom. Podľa nej je potrebné v období Vianoc a sviatkov dbať na správne rozloženie financií ešte úzkostlivejšie.

Cena darčekov sa nemení

Takmer polovica Slovákov v prieskume Nadácie Partners a agentúry Focus uviedla, že d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.