6. Uplatníte si daňový bonus na dieťa

256,92eura – ročný daňový bonus na dieťa v roku 2015

21,41 eura – mesačný daňový bonus na dieťa v roku 2015

Daňový bonus na nezaopatrené dieťa je ďalšou možnosťou, ako si môže podnikateľ znížiť daň. Podmienkou je mať zdaniteľné príjmy z podnikania v roku 2015 najmenej 2280 eur (teda musí ísť o aktívne príjmy) a vykázať základ dane. Úľava patrí na dieťa vlastné, manželkino, osvojené alebo v náhradnej starostlivosti, ktoré žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti.

TIP HN: Ak si chcete daňový bonus na dieťa uplatniť, musíte s ním žiť v jednej domácnosti. V prípade, ak dieťa vyživujú viacerí daňovníci, daňový bonus si môže uplatniť iba jeden z nich. Zákon o dani z príjmov uvádza, ako postupovať v prípade, ak nárok na daňový bonus vzniká viacerým osobám a tie sa nevedia dohodnúť. Vtedy sa nárok na daňový bonus prizná v tomto poradí: matka, otec, prípadne iná osoba.

7. Uplatníte si daňovú stratu

O čo ide: Od zdaňovacieho obdobia 2014 sa odpisovanie daňových strát skrátilo zo siedmich rokov na štyri roky. Straty sa likvidujú len rovnomerne, v každom zo štyroch rokov len po štvrtinách. Podnikateľom tak zanikla možnosť určiť si podľa svojich potrieb v jednotlivých rokoch výšku odpisov. Pozor, živnostník, ktorý využíva paušálne výdavky, si daňovú stratu nemôže vykázať.

POZOR! Ak ako živnostník máte napríklad stratu v rokoch 2012,2013 a 2014, môžete si ich tiež uplatniť. „Ak živnostník dosiahol v predchádzajúcich rokoch stratu, môže si ju za určitých podmienok uplatniť v prvom roku, keď dosiahne základ dane. V daňovom priznaní za rok 2015 si živnostník môže uplatniť daňovú stratu za roky 2011 – 2014, teda za posledné štyri kalendárne roky, a to rovnomerne jednou štvrtinou.

Ani na toto nezabudnite: Zo zákona o dani z príjmov, z časti, ktorá hovorí o odpisovaní strát, vypadlo slovo„najviac“. Tým sa od 1.1.2015 odstránila možnosť odpisovania straty rovnomerne počas menej ako 4 rokov, teda za 3 roky po tretinách a za 2 roky po dvoch poloviciach.

8. Paušál či skutočné výdavky

40 percent – v tejto výške si môžete uplatniť paušálne výdavky z úhrnu príjmov z podnikania

5040 eur – touto sumou sú v roku 2015 obmedzené paušálne výdavky

420 eur mesačne – ak ste nepodnikali celý rok, môžete si uplatniť paušál v tejto výške za každý mesiac podnikania

Chcete zistiť, či sa vám viac oplatí paušál alebo skutočné výdavky? Spočítajte si, aké sú vaše skutočné výdavky. Potom si vypočítajte, aké vám vychádzajú paušálne výdavky. Vypočítate si ich ako 40 percent z vašich príjmov. Ak vám vyjde číslo vyššie ako 5040, vaše paušálne výdavky budú 5040 eur. Ke

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.