6. Uplatníte si daňový bonus na dieťa

256,92eura – ročný daňový bonus na dieťa v roku 2015

21,41 eura – mesačný daňový bonus na dieťa v roku 2015

Daňový bonus na nezaopatrené dieťa je ďalšou možnosťou, ako si môže podnikateľ znížiť daň. Podmienkou je mať zdaniteľné príjmy z podnikania v roku 2015 najmenej 2280 eur (teda musí ísť o aktívne príjmy) a vykázať základ dane. Úľava patrí na dieťa vlastné, manželkino, osvojené alebo v náhradnej starostlivosti, ktoré žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti.

TIP HN: Ak si chcete daňový bonus na dieťa uplatniť, musíte s ním žiť v jednej domácnosti. V prípade, ak dieťa vyživujú viacerí daňovníci, daňový bonus si môže uplatniť iba jeden z nich. Zákon o dani z príjmov uvádza, ako postupovať v prípade, ak nárok na daňový bonus vzniká viacerým osobám a tie sa nevedia dohodnúť. Vtedy sa nárok na daňový bonus prizná v tomto poradí: matka, otec, prípadne iná osoba.

7. Uplatníte si daňovú stratu

O čo ide: Od zdaňovacieho obdobia 2014 sa odpisovanie daňových strát skrátilo zo siedmich rokov na štyri roky. Straty sa likvidujú len rovnomerne, v každom zo štyroch rokov len po štvrtinách. Podnikateľom tak zanikla možnosť určiť si podľa svojich potrieb v jednotlivých rokoch výšku odpisov. Pozor, živnostník, ktorý využíva paušálne výdavky, si daňovú stratu nemôže vykázať.

POZOR! Ak ako živnostník máte napríklad stratu v rokoch 2012,2013 a 2014, môžete si ich tiež uplatniť. „Ak živnostník dosiahol v predchádzajúcich rokoch stratu, môže si ju za určitých podmienok uplatniť v prvom roku, keď dosiahne základ dane. V daňovom priznaní za rok 2015 si živnostník môže uplatniť daňovú stratu za roky 2011 – 2014, teda za posledné štyri kalendárne roky, a to rovnomerne jednou štvrtinou.

Ani na toto nezabudnite: Zo zákona o dani z príjmov, z časti, ktorá hovorí o odpisovaní strát, vypadlo slovo„najviac“. Tým sa od 1.1.2015 odstránila možnosť odpisovania straty rovnomerne počas menej ako 4 rokov, teda za 3 roky p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.