22.07.2015, 16:13

Žiadna hrubá mzda. Websupport ukázal, ako môže vyzerať výplatná páska

Hrubá mzda, superhrubá mzda, zrážky, odvody a tak ďalej. Takto sa dá dosiahnuť, aby zamestnanec pri čítaní výplatnej pásky aj rozumel, čo v nej je.

Čítanie výplatnej pásky je pre väčšinu z nás zlý sen - rozumie tomu akurát tak odborník, ale bežní ľudia nie. Známa slovenská IT spoločnosť Websupport preto prichádza s nápadom, ako ju sprehľadniť. Vyzerať by mala takto. Čo poviete, ocenili by ste ju?

Prvá časť – hlavička

Páska je rozdelená na tri základné časti: v hornej je priestor pre logo firmy a informácia o období, za ktoré je páska vystavená.

Druhá časť – základné údaje

Namiesto množstva ťažko zrozumiteľných informácií zostane iba zopár dôležitých. Nachádza sa tu aj meno zamestnanca, počet odpracovaných hodín a zostávajúce dni dovolenky.

Tretia časť – odvody a zrážky

Tu sa udiali asi najväčšie zmeny, a to cena práce, odvody, dane a mzda.

Prvé číslo: Tvoja mzda, čím je myslená celková cena práce. Základom bolo prestať komunikovať položku hrubá mzda. Tá bola nahradená celkovou cenou práce. Tvoja mzda je skutočná cena práce, ktorú za zamestnanca zamestnávateľ musí zaplatiť. Ďalším údajom sú Odvody a dane. Tu šlo o zjednotenie odvodov zamestnávateľa a zamestnanca do jedného čísla. Základom je hypotéza, že peniaze, ktoré za zamestnanca zamestnávateľ odvádza, sú vlastne jeho. Posledné číslo, Zostatok, je čistá mzda, ktorá príde zamestnancovi na účet ako výplata. Pri každom čísle je percentuálne vyjadrenie.

Pointou je uvedomiť si celkovú cenu práce, nie pracovať načierno. Takisto aj uvedomiť si, aká je skutočná cena práce, význam položiek na výplatnej páske a pochopiť odvodový systém štátu. A takto vyzerá výplatná páska, ak máte “hrubú mzdu” okolo 740 eur.


Zdroj: websupport.sk
Titulná snímka: Dreamstime.com

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.