11.05.2015, 11:20

Jedno zlyhanie vás ešte nepotopí

Krátkodobá pamäť je zradná a známku môže smerom nadol posunúť aj nesprávne vyjadrovanie.

Aj keď písomné maturity už majú študenti za sebou, v najbližších dňoch ich čakajú ústne, ktoré sú často strašiakom aj pre tých s výborným prospechom. Naučiť sa odpovede na otázky totiž nie je jedinou vecou, ktorú študent musí vedieť; mnohí učitelia vidia problém aj v kvalite vyjadrovania, ktorá môže zhoršiť celkový výsledok aj napriek dostatočným vedomostiam. „Sú dve skupiny žiakov, ktorí robia chyby: jedni sa málo pripravujú na maturitu a snažia sa iba prejsť. Druhá, početnejšia skupina, sa pripravuje veľmi seriózne, ale má problém vyjadriť sa,“ hovorí pre HN Jana Kababíková, učiteľka slovenského jazyka a literatúry z Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom. „V škole sa síce skúša aj ústne, ale inak komunikácia medzi rovesníkmi prebieha len v rámci sociálnych sietí, pričom jej úroveň je veľmi jednoduchá. To sa prejavuje v slabšej slovnej zásobe súčasných maturantov,“ vysvetľuje s tým, že sem nemožno zahrnúť skupinu žiakov, pre ktorú je maturita takmer bezproblémová. „Im vo výbornom výkone bráni často len veľká tréma, ktorá sa stratí po dvoch – troch minútach.“ 

Priebežne a systematick

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.