12.07.2015, 15:00

Pozor na jazdené autá z Česka, môže to byť nebezpečné. Radí expert

Autá vyradené z evidencie v ČR sa majitelia môžu pokúsiť predať aj na Slovensku. Jazdiť však nesmú.


Z dôvodu nedokončenej registrácie v Českej republike k 1. júlu tohto roka administratívne zaniklo zhruba 680-tisíc vozidiel. Nesmú jazdiť na pozemných komunikáciách a nemôžu byť znova v Čechách zaregistrované. Je preto pravdepodobné, že majitelia sa ich budú chcieť zbaviť napríklad aj predajom na Slovensko.

Motoristi by tak pri kúpe ojazdeného vozidla z Česka mali byť maximálne opatrní. Informoval o tom Miroslav Strelec, manažér z banskobystrickej spoločnosti Iris Ident - poverená technická služba kontroly originality vozidiel. 
Ako vysvetlil, týmto vozidlám prestala platiť technická prehliadka a zaniklo i povinné poistenie.

„Všetky neregistrované vozidlá sú tak technicky nespôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách a ich technické preukazy neplatia nielen v Česku, ale ani v ostatných krajinách, teda ani na Slovensku. Autá majú byť ekologicky zlikvidované".

Podľa Strelca je problémových najmä 100-tisíc neregistrovaných vozidiel, ktoré mali v ostatných mesiacoch stále platnú technickú kontrolu a boli v prevádzke na pozemných komunikáciách. 

„Pri registrácii vozidiel v Česku od tohto roka platí, že pokiaľ pôvodný majiteľ vozidlo odhlási, musí ho nový vlastník zároveň zaregistrovať na seba. Inú možnosť česká legislatíva nepripúšťa. Motoristi, ktorí prevádzkovali vozidlo v prevode - s nedokončenou registráciou, mali pol roka na jeho prihlásenie," pripomenul Strelec s tým, že obozretný treba byť pri kúpe ojazdeného vozidla nielen od súkromnej osoby, ale tiež z českých autobazárov a cez inzeráty. 

„Pred uzatvorením kúpno-predajnej zmluvy by si kupujúci mali overiť doklady, teda veľký a malý technický preukaz. Meno prevádzkovateľa sa v oboch technických preukazoch musí zhodovať. 

Ministerstvo dopravy ČR sprístupnilo na internete aplikáciu www.dokonceteregistraci.cz, kde je možné si pomocou čísla malého alebo veľkého technického preukazu overiť, či je vozidlo registrované v Centrálnom registri vozidiel, alebo sa jedná o vozidlo s nedokončenou registráciou, ktoré je vyradené z premávky na pozemných komunikáciách," upozornil Strelec.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.