20.01.2015, 00:05

Bezcenné cenné papiere skúste darovať. Inak za ne musíte platiť

Akcie bez hodnoty už na Fond národného majetku neprevediete. Môžete však ušetriť na poplatkoch.

Čo mám robiť, ak som nestihol na Fond národného majetku previesť bezcenné cenné papiere v roku 2014?
Zákonná lehota pre bezodplatný prevod bezcenných akcií na FNM uplynula podľa zákona k 31. 12. 2014. K tomuto dátumu ukončili činnosť aj pracoviská na vybraných miestach Slovenskej pošty, kde bolo možné bezodplatný prevod zrealizovať. Takže ak vám ešte takéto akcie zostali, budete musieť opäť platiť za účet, na ktorom ich máte vedené.

Môžem sa ich zbaviť nejakým iným spôsobom?
Môžete ich ešte previesť na niekoho iného, alebo ich darovať. Centrálny depozitár cenných papierov si za darovanie účtuje poplatok 1 euro bez DPH, pri prevode medzi fyzickými osobami. Potrebná je darovacia zmluva, teda bezcenné akcie prevediete bez finančného vyrovnania. Potom zadáte príkaz na prevod cenných papierov v evidencii CDCP alebo u člena CDCP, ktorým sú banky a niektorí obchodníci s cennými papiermi. Po vykonaní prevodu môže darca požiadať CDCP, prípadne člena CDCP o zrušenie účtu. Pri prevode si CDCP účtuje poplatok podľa počtu akcií. Podrobný cenník nájdete na ich stránke.

Zbavím sa tak poplatku za vedenie účtu za tento rok?
Darovaním alebo prevodom na inú osobu sa nedá zbaviť povinnosti zaplatiť za vedenie účtu za aktuálny rok. Poplatky za vedenie účtu boli odpustené za predchádzajúce 3 roky, a to iba v prípade bezodplatných prevodov cenných papierov na FNM.

Koľko stojí vedenie účtu s bezcennými akciami?
Centrálny depozitár vedie vo svojej evidencii cenné papiere len v menovitej hodnote, trhovú hodnotu cenných papierov nesleduje. Ročný poplatok za vedenie účtu majiteľa je 0,045 % z celkového objemu cenných papierov vedených na účte, minimálne 10 eur + DPH a maximálne 165 eur + DPH.

Ako môžem darovanie ešte využiť?
Ak máte viacerí v rodine stále účty s bezcennými cennými papiermi, môžete ich darovaním previesť na jedného z vás. Budte tak platiť iba jeden poplatok za účet, o ktorý sa podelíte. 

Čo mám robiť, ak zdedím bezcenné cenné papiere v roku 2015?
V súčasnosti nemôžete tieto zdedené bezcenné akcie previesť na FNM. Zosnulí majitelia týchto akcií mali v uplynulých 4 rokoch  (počas života) možnosť sa ich zbaviť bezodplatným prevodom na FNM. Máte však možnosť odmietnuť túto časť dedičstva.

Ako vlastne zistím, že vlastním alebo som zdedil bezcenné cenné papiere?
Máte niekoľko možností, ako to zistíte:
do konca januára 2015 na bezplatnej infolinke spoločnosti DLHOPIS o. c. p., a. s.
od 1. 2. 2015 na telefonických linkách spoločnosti DLHOPIS o. c. p., a. s.
prostredníctvom internetovej stránky Centrálneho depozitára cenných papierov (CDCP) zadaním rodného čísla
v januári dostane občan, ktorý má vedený účet v CDCP, od CDCP faktúru za vedenie účtu a výpis z majetkového účtu
ak ste ich zdedili, boli zahrnuté do dedičského konania

Ako zistím, akú hodnotu majú moje cenné papiere?
do 31. 1. 2015 na bezplatnej infolinke spoločnosti DLHOPIS o. c. p., a. s.
od 1. 2. 2015 na telefonických linkách spoločnosti DLHOPIS o. c.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.