24.11.2015, 00:00

Hypotéku nezíska každý. Treba mať aj vlastné peniaze

Členovia rôznych komôr môžu mať pri vybavovaní hypotekárneho úveru rôzne výhody.

Náš čitateľ Adam Kosný je právnik a žije v Bratislave. Rád by získal 100-percentnú hypotéku od banky na svoje nové bývanie. Ako člen komory môže mať lepšiu pozíciu ako zamestnanec, a tak by to pre neho nemal byť problém. Ako totiž potvrdzuje Pavel Škriniar, analytik portálu Finančnáhitparáda. sk, na vybrané nehnuteľnosti môže získať stopercentné financovanie, ak bude príjem dokladovať napríklad obratom na účte. „Štandardne sa totiž tento typ financovania neponúka. A tak členovia rôznych komôr môžu získať napríklad úver až do 250-tisíc eur, pričom sa im akceptuje až 80 percent obratu.“ Pri porovnávaní si vždy treba všetko spočítať a vybrať si banku, v ktorej je získanie hypotéky pri rovnakých podmienkach najlacnejšie.

Nízky plat na faktúru či na zmluvu je problém

Chcete získať hypotéku ako živnostník? Pripravte sa na to, že to nebudete mať jednoduché. Banky sú podľa Pavla Škriniara k živnostníkom odmeranejšie ako k zamestnancom, závisí to však od konkrétneho prípadu. Dostávate na faktúru hoci 800 eur a chcete hypotéku 70-tisíc eur?„Výška splátky by v tomto prípade mohla byť od 250 do 300 eur, teda reálne ťažko získate hypotéku v takejto výške. Pri výpočte splátky je dôležitá úroková sadzba a tá sa určuje aj pomerom medzi úverom a cenou zakladanej nehnuteľnosti,“ radí analytik Finančnej Hitparády. Problém môžete mať aj ako zamestnanec, ak máte nízky plat či zmluvu na dobu určitú. „Zmluva na čas určitý je vždy nevýhodnejšia ako zmluva na čas neurčitý. No banka sa v tomto prípade zaujíma o zamestnávateľa a jeho zvyky v spôsobe zamestnávania,“ tvrdí Škriniar. Obrazne povedané, ak majú všetci zamestnanci zmluvy na čas neurčitý a iba vy na čas neurčitý, nie je to pre vás práve optimálna situácia. No ak je vo firme zvykom dávať zmluvy na čas určitý, nemusí to byť problém. Taktiež dohoda popri práci pomôže, no opäť závisí od toho, na ako dlho je uzavretá a aká je pravdepodobnosť jej zopakovania. Aj pár desiatok eur môže rozhodnúť či už o pridelení úveru, alebo o výhodnejšej úrokovej sadzbe.

Úver s akciou či bez akcie?

Tento rok je zaujímavý historicky najnižšími sadzbami na hypotéky a úvery na bývanie. „Okrem toho ta

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.