25.08.2015, 00:00

Práca aj penzia. Na toto máte nárok

Opätovné prerátanie dôchodku či nárok na zľavy. Aj na tieto veci sme sa za vás opýtali troch odborníkov.

 

Pracujúci dôchodca a pracovné benefity

Odpovedali: Monika Vrabcová, advokátka Accace Legal, o. z., v spolupráci s Monikou Berežňákovou, mzdovou metodičkou Accace k.

 

Chcem popri dôchodku pracovať, mať teda súbeh mzdy a dôchodku. Musí mi zamestnávateľ moju mzdu znova prepočítať? Budem ju mať nižšiu?

Fyzická osoba, ktorá poberá starobný dôchodok, smie pracovať na hlavný pracovný pomer aj na dohodu. Takýto pracovný pomer starobného dôchodcu je dokonca výhodnejší, pretože dôchodca má znížené odvody na sociálne poistenie. Za jediné znevýhodnenie považujeme to, že starobný dôchodca si nemôže mesačne uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane (NČZD) a jeho ročný nárok na NČZD sa znižuje o dôchodok. Poberanie starobného dôchodku nie je ovplyvnené výškou zárobku popri dôchodku (ako je to napríklad pri dávke v nezamestnanosti), je to skôr naopak.

Zostanú mi z pracovného pomeru v prípade súbehu dôchodku a práce nejaké benefity? Aké?

Čiastočne je to zodpovedané v predchádzajúcej otázke. Zároveň z vedľajšieho príjmu sa platí starobné poistenie, čo znamená, že dôchodcovi sa prepočíta starobný dôchodok jedenkrát za rok a na základe odvedeného poistného sa mu zvýši aj vyplácaný dôchodok. O prepočítanie dôchodku však musí dôchodca sociálnu poisťovňu požiadať.

Ak mám súbeh dôchodku a práce, v prípade, že dám výpoveď, sú tam nejaké iné podmienky, čo sa týka výpovednej doby a podobne?

Dosiahnutie dôchodkového veku ani vznik nároku na dôchodok nie sú výpovedným dôvodom. V prípade skončenia pracovného pomeru formou výpovede (zo strany zamestnávateľa, ako aj zo strany zamestnanca) platia všeobecné ustanovenia upravujúce skončenie pracovného pomeru (§ 61 a nasl. Zák. práce), pričom výpovedné dôvody žiadnym spôsobom nerozlišujú medzi „bežným“ zamestnancom a zamestnancom, ktorý je poberateľom starobného dôchodku alebo už dosiahol dôchodkový vek. Obdobne to platí aj pri stanovení dĺžky výpovednej doby, ktorá sa odvíja od počtu odpracovaných rokov u daného zamestnávateľa.

 

Odstupné pri odchode do starobného dôchodku

Odpovedala: advokátska kancelária BÁNOS

 

Mám pri súbehu práce a dôchodku pri odchode do starobného dôchodku nárok na odstupné vo výške minimálne jedného priemerného platu?

Tu si treba uvedomiť, že nárok na odstupné získate len v zmysle § 76 Zákonníka práce, a to v prípade, keď vám dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodov, ak sa napr. zamestnávateľ alebo jeho časť ruší alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta vý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.