25.07.2016, 00:00

Prehľad príspevkov pre zamestnancov

Kedy a v akej výške majú zamestnanci nárok na platby od Sociálnej poisťovne. Čo môžu dostať študenti.

1.
Nemocenské

Vyplácaná suma
25 % denného vymeriavacieho základu od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti,
55 % základu od 4. dňa.


Maximálna výška nemocenského je 721,50 eura pri 31-dňovom mesiaci a 698,20 eura pri 30-dňovom.

Prvých 10 dní vypláca PN zamestnávateľ, potom Sociálna poisťovňa. Zamestnanec dostane u lekára tlačivo potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Lekár mu odovzdá I. diel – legitimáciu dočasne práceneschopného poistenca a II. diel potvrdenia – žiadosť o nemocenské/úrazový príplatok, ktoré zamestnanec dá zamestnávateľovi. Vyznačí v nej, o akú dávku žiada – nemocenské alebo úrazové. Ak PN trvá viac ako 10 dní, II. diel pošle zamestnávateľ poisťovni.

2.
Ošetrovné

Vyplácaná suma
55 %
od prvého dňa z denného vymeriavacieho základu .
Maximálna výška za desať dní je 232,80 eura.

Kedy je naň nárok
Vypláca sa za ošetrovanie chorého dieťaťa (vlastného, osvojeného alebo zvereného do starostlivosti), chorého manžela, manželky, rodiča alebo rodiča manžela (manželky) či z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov jeho veku.

Žiadosť o ošetrovné je dvojdielne tlačivo Sociálnej poisťovne a vystaví ho lekár. Poistencovi odovzdá I. diel – žiadosť o ošetrovné, ktorým si uplatní nárok na dávku v poisťovni. Pracovníkovi ho potvrdzuje zamestnávateľ. II. diel žiadosti je potvrdenie o skončení ošetrovania.

3.
Vyrovnávacia dávka

Vyplácaná suma
55 %
z rozdielu medzi mesačným vymeriavacím základom a vymeriavacím základom, z ktorého zamestnankyňa platí poistné na nemocenské poistenie v jednotlivých mesiacoch po preradení na inú prácu. Vypláca sa mesačne pozadu, spravidla okolo 20. dňa v mesiaci.

Kedy je naň nárok
Poskytuje sa tehotnej zamestnankyni, ak ju preradili na inú prácu, keďže pôvodná je tehotným zakázaná a po preradení má pracovníčka nižší príjem ako predtým. Na dávku majú pri preradení na inú prácu nárok aj matky do konca deviateho mesiaca po pôrode.

Žiadosť o vyrovnávaciu dávku je tlačivo Sociálnej poisťovne. Vystaví ho lekár pri zistení potreby preradenia na inú prácu. Pred odoslaním Sociálnej poisťovni musí žiadateľka vo vyhlásení vyznačiť, či si uplatňuje nárok na dávku zo súbehu poistení, spôsob poukazovania dávky a podpísať ho.

4.
Materské

Vyplácaná suma
70 %
z denného vymeriavacieho základu. Vypláca sa tehotnej poistenke alebo z dôvodu starostlivosti o narodené dieťa či inému poistencovi, ktorý prevzal starostlivosť o dieťa do troch rokov.

Kedy je naň nárok
Uchádzačka o dávku musí byť v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní. Žiadosť o materské je tlačivo Sociálnej poisťovne, ktoré tehotnej poisten

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.