07.11.2016, 00:00

Mapy pozemkov si overte online

Úsporu času a peňazí i pohodlný kontakt cez mobil či počítač. To všetko umožňuje elektronický kataster, ktorý sa už prepája s ostatnými e-službami verejnej správy. V rámci e-katastra je k dispozícii 15 funkcií. Onedlho pribudne možnosť využívať jeho dokumenty aj na právne účely.

Mapy pozemkov si overte online
Zdroj: Reuters

Aké možnosti zobrazení ponúka mapový portál katastra nehnuteľností mapka.gku.sk
S aplikáciou Mapka si v katastri vyhľadáte ktorúkoľvek parcelu. Jej náčrt sa vám objaví v rôznych zobrazeniach. Aplikácia umožňuje vyhľadávať písomné aj mapové údaje katastra so zobrazením geografických informácií, topografickej mapy či mapy uličnej siete.


Mapový portál nájdete na: mapka.gku.sk
Časť: Podkladové mapy


1. Územno-správne členenie (prvý štvorec zľava)
Jednoduchá podkladová mapa, ktorá obsahuje hranice katastrálnych území, obcí, okresov a krajov Slovenskej republiky.

2. ZBGISR
Komplexná topografická podkladová mapa Slovenska vytvorená z údajov, ktoré sú obsiahnuté v Základnej báze údajov pre geografický informačný systém.

3. World Topo Map
Topografická mapa sveta od spoločnosti Esri.

4. World Street Map
Mapa uličnej siete od spoločnosti Esri.

5. World Imagery
Podkladová mapa reálne zobrazujúca zemský povrch prostredníctvom satelitných snímok a leteckých snímok od spoločnosti Esri.

Čo je portál Mapka
Ide o jednoduchý interaktívny spôsob určený na prehliadanie a vyhľadávanie údajov cez katastrálnu mapu. Kľúčové kritériá na vyhľadávanie môžu byť rôzne: názov obce, názov ulice a orientačné číslo alebo názov katastrálneho územia a číslo parcely, prípadne názov obce a súpisné číslo. Pri zobrazení hľadaného objektu na mape sa automaticky zobrazia údaje – číslo listu vlastníctva, vlastníci, správcovia a nájomcovia. Tieto dáta možno kombinovať aj s inými priestorovými údajmi, ako sú napríklad ortofotomapy, orientačné a súpisné čísla budov a podobne. Aplikácia Mapka je kompatibilná s mobilmi aj so všetkými operačnými systémami. Túto multiplatformu využíva denne 6 500 používateľov. V aplikácii majú k dispozícii 9 zobrazovacích variantov.


Aké ďalšie zobrazenia ponúka mapový portál katastra

Časť: Vrstvy katastra

6. Katastrálna mapa (šiesty štvorec zľava)
Zobrazenie parciel registra „C“ – ide o polohopisnú mapu veľkej mierky zobrazujúcu všetky nehnuteľnosti a katastrálne územia evidované v katastri.

7. Mapa určeného operátu
Zobrazenie parciel registra „E“ – ide o mapu, na ktorej sú pozemky vymedzené vlastníckymi hranicami v nájme právnických osôb a fyzických osôb, pričom sú zlúčené do väčších celkov.

Časť: Ostatné vrstvy

8. Orientačné a súpisné čísla (ôsmy štvorec zľava)
Táto vrstva obsahuje orientačné a súpisné čísla budov.   

9. Ortofoto
Táto vrstva zobrazuje na vybraných častiach územia Slovenska zemský povrch využitím ortofotomozaiky spracovanej z leteckých meračských snímok. 

Aké služby a údaje poskytuje e-kataster v súčasnosti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.