03.12.2016, 00:01

Opatrujete choré dieťa? Budete mať vyšší dôchodok

Štát bude platiť dôchodkové poistenie za opatrovateľa a osobného asistenta už počas celého obdobia, počas ktorého sa staral o choré dieťa.

Opatrujete choré dieťa? Budete mať vyšší dôchodok
Zdroj: StockExpert

Doteraz štát platil za opatrovateľov a osobných asistentov maximálne dvanásť rokov. Môže to pozitívne ovplyvniť výšku ich penzie.

Do obdobia sa zahŕňa len obdobie starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným do jeho 18 rokov.

Napríklad, ak nebudete celý život pracovať a budete sa starať o deti s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, budete z tohto dôvodu dôchodkovo poistený ako poistenec štátu.

Získané obdobie dôchodkového poistenia je jednou z hodnôt používaných na výpočet dôchodku.

Ak takto získate napríklad 40 rokov obdobia dôchodkového poistenia, budete mať podľa novej právnej úpravy vyšší dôchodok vďaka zohľadneniu celého obdobia starostlivosti.

„Ak dôchodkové poistenie po dvanástich rokoch nezanikne, osoba, ktorá inak nepracuje, získa vďaka tomu vyšší počet rokov obdobia dôchodkového poistenia,“ informuje na svojej webovej stránke Sociálna poisťovňa.

Celé obdobie sa vám zhodnotí aj na účely minimálneho dôchodku, ktorého výška za 40 rokov obdobia dôchodkového poistenia je v súčasnosti 311,10 eura mesačne.

Ako pripomína Sociálna poisťovňa, novela sa týka len tých občanov, ktorí budú dostávať peňažný príspevok na opatrovanie. Tiež osobných asistentov, ktorí majú podľa zmluvy vykonávať osobnú asistenciu najmenej 140 hodín mesačne.

Novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažko zdravotne postihnutých sa začne uplatňovať od 1. januára 2017.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.