12.01.2017, 00:00

20 otázok a odpovedí o péenkách

Od nového roka platia zmeny v péenkách. Odborníci na príkladoch ukazujú, aké dávky PN dostane živnostník či zamestnanec a kedy si treba namiesto péenky zobrať radšej dovolenku.

20 otázok a odpovedí o péenkách
Zdroj: Dreamstime

Radí Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska
1. Zmeny vymeriavacieho základu
Od tohto roka sa zmenil minimálny a maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie. Čo po novom platí?
Od januára 2017 sa zmenil minimálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie pre povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj dobrovoľne nemocensky poistené osoby na 441,50 eura mesačne. Táto zmena bude mať vplyv na minimálne odvody do Sociálnej poisťovne, ale aj na výšku nemocenských dávok, ktoré je možné získať. Rovnako sa zmenil aj maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie z predchádzajúcich 4 290 eur na 6 181 eur mesačne. Táto zmena sa teda dotkne poistencov s vyšším príjmom alebo základom dane.

2. Nová maximálna výška
Nemocenské dávky sa vraj zvýšili. Koľko na nich môžem maximálne získať?
V tomto roku sa zvýšila maximálna výška nemocenských dávok. Od januára sa nemocenská dávka vypočíta z maximálneho denného vymeriavacieho základu určeného zo sumy 1 766 eur. Maximálny denný vymeriavací základ sa zvýši zo 42,3124 eura na 58,0603 eura. Sociálna poisťovňa v týchto prípadoch vyplatí poistencom nemocenské maximálne 990 eur mesačne (pri 31-dňovom mesiaci), respektíve 958 eur mesačne (pri 30-dňovom mesiaci). Materské získate maximálne vo výške 1 260 eur mesačne (pri 31-dňovom mesiaci) či 1 219,30 eura mesačne (pri 30-dňovom mesiaci) a ošetrovné maximálne vo výške 319,40 eura za 10 dní.

3. Vyššie odvody i dávky
Ako sa zmeny v nemocenskom odrazia pri platení odvodov? Kto na tom stratí či získa?
Po novom stratia ako každý rok živnostníci, lebo budú platiť vyššie odvody. Získať môžu, len ak sa rozhodnú čerpať nemocenské dávky. Vtedy bude nemocenská dávka o niečo vyššia. Získajú zamestnanci, ktorých príjem je vyšší ako 1 324,50 eura mesačne, lebo doteraz sa maximálna nemocenská dávka vypočítavala z tohto maximálneho vymeriavacieho základu, aj keď ich príjem bol vyšší. V tomto roku bude maximálny vymeriavací základ pre výpočet nemocenskej dávky až 1 766 eur mesačne.

4. Sú novinky pri nemocenskom výhodné pre živnostníkov či zamestnancov?
Oplatí sa byť živnostníkom a čerpať z času na čas nemocenské? Ako je to s PN na prelome rokov, ak si platím odvody z maxima?
Živnostníci často zabúdajú na to, že aj keď splnia podmienky nemoce

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.