30.01.2017, 00:00

Finančná správa si voči firmám dovolí viac

Štát mení stratégiu, podvádzať bude ťažšie.

Finančná správa si voči firmám dovolí viac
Zdroj: Archív HN

Daňový poriadok. Štát mení stratégiu v boji proti daňovým prehreškom, podvádzať bude ťažšie.
Vláda má od januára nový bič na daňových hriešnikov. Pre firmy, ktoré zaplatia nižšiu daň alebo si ju neoprávnene skrátia, platia od januára prísnejšie pravidlá. K podnikateľom, ktorí spravia pri zúčtovaní chybu, ktorá nemá vplyv na výšku dane, však bude Finančná správa zhovievavejšia.

Novinky, o ktorých by ste mali vedieť:
Predbežné opatrenie
Najnovšie môže daňový úrad zaviesť takzvaný superzaisťovací príkaz. Ten má zabezpečiť efektívnejšie platenie daní pri rizikových firmách. „V praxi to znamená, že ak bude mať správca dane odôvodnenú obavu, že firma nezaplatí daň včas, vydá predbežné opatrenie, teda superzaisťovací príkaz. Rovnaký postup bude aj v prípade, ak by hrozilo, že daň bude nevymožiteľná,“ povedala daňová poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska Jaroslava Lukačovičová. Podnikateľ bude musieť do konkrétneho času vyplatiť určitú sumu na osobitný účet správcu dane. Peniaze budú slúžiť ako zábezpeka na zaplatenie budúcej dane. V prípade, že firma nezaplatí, toto rozhodnutie môže prejsť do exekúcie.


Vytýkacie konanie
Daňový úrad začal od januára rozlišovať medzi chybami v daňovom priznaní, ktoré ovplyvnili a neovplyvnili konečnú sumu dane. Podľa výkon

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.