01.02.2017, 00:00

Minimálna daň firmy „straší“ už tri roky

Ak v určených rokoch nedosiahnete primeraný daňový základ, nárok odrátať si uhradenú licenciu z daní vám zaniká.

Minimálna daň firmy „straší“ už tri roky
Zdroj: Dreamstime

Podmienky na odvádzanie dane zo straty * Výška povinných platieb * Ako odpočítať licenciu v nasledujúcich obdobiach * Príklady zo života

Daňová licencia je vlastne minimálna daň. Je to „bič“ na právnické osoby, ktorým by sa v daňovom priznaní mohla objaviť daňová strata alebo nulová či príliš malá daň. Aby nebola príliš malá, zákon presne definuje jej minimálnu výšku – ktorú predstavuje licencia – pri odstupňovaných výškach obratu. Túto povinnosť zaviedla vláda v roku 2014. Bránila sa štatistikou o vysokom podiele firiem, ktoré dane obchádzajú.

Odpočet licencie v budúcich rokoch

Licenciu platí firma po odpočítaní úľav na dani a po zápočte dane zaplatenej v zahraničí v takom prípade, ak by jej daňová povinnosť vypočítaná v priznaní bola nižšia, než je stanovená licencia, alebo v prípade, ak by mala firma stratu.

Zaplatenú daňovú licenciu si môže spoločnosť odpočítať od daní v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach. „V konečnom dôsledku sa musí dosiahnuť, aby spoločnosť v každom ďalšom období uhradila minimálnu výšku dane. Ak však nedosiahne primeraný základ dane, zápočet prepadá,“ uvádza portál www.danovecentrum.sk.

Otázniky v praxi
Rok 2016 bol pre podnikateľov v poradí už tretí, keď sa museli prispôsobiť režimu li

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.