01.02.2017, 00:00

Minimálna daň firmy „straší“ už tri roky

Ak v určených rokoch nedosiahnete primeraný daňový základ, nárok odrátať si uhradenú licenciu z daní vám zaniká.

Minimálna daň firmy „straší“ už tri roky
Zdroj: Dreamstime

Podmienky na odvádzanie dane zo straty * Výška povinných platieb * Ako odpočítať licenciu v nasledujúcich obdobiach * Príklady zo života

Daňová licencia je vlastne minimálna daň. Je to „bič“ na právnické osoby, ktorým by sa v daňovom priznaní mohla objaviť daňová strata alebo nulová či príliš malá daň. Aby nebola príliš malá, zákon presne definuje jej minimálnu výšku – ktorú predstavuje licencia – pri odstupňovaných výškach obratu. Túto povinnosť zaviedla vláda v roku 2014. Bránila sa štatistikou o vysokom podiele firiem, ktoré dane obchádzajú.

Odpočet licencie v budúcich rokoch

Licenciu platí firma po odpočítaní úľav na dani a po zápočte dane zaplatenej v zahraničí v takom prípade, ak by jej daňová povinnosť vypočítaná v priznaní bola nižšia, než je stanovená licencia, alebo v prípade, ak by mala firma stratu.

Zaplatenú daňovú licenciu si môže spoločnosť odpočítať od daní v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach. „V konečnom dôsledku sa musí dosiahnuť, aby spoločnosť v každom ďalšom období uhradila minimálnu výšku dane. Ak však nedosiahne primeraný základ dane, zápočet prepadá,“ uvádza portál www.danovecentrum.sk.

Otázniky v praxi
Rok 2016 bol pre podnikateľov v poradí už tretí, keď sa museli prispôsobiť režimu li

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.