13.02.2017, 00:00

Len nízke dane investorov neprilákajú

Firmy zvažujú aj odvody, cenu práce a stabilné právne prostredie.

Len nízke dane investorov neprilákajú
Zdroj: Dreamstime

Slovensko od začiatku tohto roka znížilo dane pre firmy na 21 percent. Napriek tomu nepatríme v regióne strednej východnej a Európy k štátom s najnižšími daňami z príjmu, čo nám zhoršuje konkurencieschopnosť. Napríklad v susednom Maďarsku, od začiatku tohto roka daň pre firmy klesla na deväť percent. Na Balkáne sú tiež firemné dane nižšie ako u nás. Napríklad Rumunsko láka investorov zo zahraničia na 16-percentnú sadzbu.


Analytici si preto myslia, že mierne zníženie dane z príjmu nebude zohrávať významnejšiu úlohu pri lákaní nových investorov na Slovensko. „Môže to pomôcť presvedčiť niektorých už prítomných investorov, aby zostali,“ myslí si Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka.

Navyše na Slovensku pribúda čoraz viac selektívnych daní ako banková či na poisťovne. Investori preto pozerajú nielen na sadzbu, ale aj na efektívnu daň. „Napríklad v súčasnosti je daňová odpočítateľnosť straty na Slovensku limitovaná na štyri roky. Pritom v EÚ má 15 krajín časovo neobmedzenú prenositeľnosť straty,“ pripomína Martin Vlachynský, analytik INESS.

Odvody ťažia viac
Podľa odborníkov výška dane nie je jediným kritériom pre investorov pri rozhodovaní, či prísť do krajiny podnikať. Dôležité pre firmy je aj prehľadné podnikateľské prostredie, náklady na zamestnancov a celkové daňovo-odvodové zaťaženie. Podľa prieskumu PwC medzi slovenskými manažérmi za rok 2016 je najväčším ohrozením podnikania na Slovensku vymáhateľnosť práva, nekvalita školstva a vysoké daňové a odvodové zaťaženie.

Štúdia Paying tax 2017, ktorú vydáva Svetová banka a PwC, zase ukazuje, že Slovensko má celkovú daňovú sadzbu, kde je skrytá daň z príjmov, odvody aj iné dane, na úrovni 51,6 percenta. Na porovnanie, Poľsko malo túto sadzbu len 40,4-percentnú a nižšia ako u nás je aj v Česku a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.