17.02.2017, 00:00

Väčšie investície sa odpisujú roky

Ak sa majetok používa aj na osobné účely, od základu dane si možno odpočítať len 80 percent z ceny jeho majetku.

Väčšie investície sa odpisujú roky
Zdroj: StockExpert

Kým kancelársky papier či toner si môže podnikateľ dať do nákladov okamžite, väčšie investície si môže od daňového základu odpísať v priebehu niekoľkých rokov. Pre firmy je výhodné odpisovať takmer vždy, aj preto to využívajú pomerne často. „Najmä vtedy, ak očakávajú vysoký zisk a ich uplatnením môžu dosiahnuť daňovú úsporu,“ hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Rozlišovať však treba daňové a účtovné odpisy.

Pozemky sa odpisovať nedajú
Zákon o dani z príjmu presne stanovuje, aký majetok je možné odpísať. Pri hmotnom majetku musí byť jeho obstarávacia cena vyššia ako 1 700 eur, prípadne môže byť aj nižšia, ak je jeho doba použiteľnosti dlhšia ako jeden rok. Pri hmotnom majetku je možné odpísať aj jeho technické zhodnotenie – napríklad rekonštrukciu či modernizáciu. No iba vtedy, ak to nezvyšuje vstupnú cenu majetku. Dnes existuje šesť odpisových skupín, pričom pre každú platí rôzna dĺžka odpisov v rozsahu 4 – 40 rokov. Kancelárske priestory či administratívne budovy je v súčasnosti možné odpisovať 40 rokov, kým napríklad výrobné haly fabrík 20 rokov. Do jednotlivých rokov sa rozpočíta hodnota majetku. Sú však aj výnimky, ktoré si nemožno odpísať vôbec. Napríklad pozemky, banské diela, ochranné hrádze, poľovnícke stavby, poľnohospodárske oplotenia či porasty s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky. Rovnako sa odpisy netýkajú ani lesov, jaskýň, povrchových a podzemných vôd, umeleckých diel či národných kultúrnych pamiatok.

Čo so softvérom
Pri nehmotnom majetku musí byť jeho obstarávacia cena vyššia ako 2 400 eur. Sú to napríklad výdavky na vývoj a výskum, rôzne softvéry napríklad na účtovanie miezd či vedenie administratívy, alebo oceniteľné práva firmy. Čiže firemné know-how alebo rôzne licencie. No aj tu sú výnimky: nie je možné odpísať si nehmotný majetok, ktorý podnikateľ vložil do inej obchodnej spoločnosti, alebo napríklad ak ho nadobudol bezodplatne, ako svoju obchodnú značku. Rovnako ak nemá na majetok vlastnícke práva. Uplatnenie daňových odpisov je však možné iba v prípade, ak majetok, ktorý vlastní podnikateľ, využíva na účely dosahovania zdaniteľných príjmov, upozorňuje daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

Kedy odpisovať zrýchlene
Odpisovať sa dá dvoma spôsobmi: rovnomerne, keď je odpisovaná sumy s výnimkou prvého roku rovnaká, alebo zrýchlene. Vtedy odpisovaná sumy postupne počas rokov klesá. Na základe novely zákona z roku 2015 je dnes možné využívať zrýchlené odpisy iba pre druhú a tretiu odpisovú skupinu. Do druhej odpisovej skupiny patria napríklad montované stavby z dreva a plastov, ak nie sú pripojené na inžinierske siete, radiátory a kotly ústredného kúrenia, prístroje pre domácnosť či nábytok. V tretej skupine nájdeme napríklad tepelné čerpadlá, veterné či chladiace zariadenia, vymenúva Bednáriková. Pri všetkých ostatných skupinách je nutné odpisovať rovnomerne.
Niekedy sa však môže viac oplatiť neodpisovať. Najmä vtedy, keď firma skončila za uplynulý rok v strate, ktorú si chce v nasledujúcom roku umoriť, zhodujú sa daňoví poradcovia. „Ak má podnikateľ rozbehnutý biznis, potrebuje nové stroje, ide o to, či si ich kúpi z vlastných zdrojov alebo na lízing. Ak má riziko exekúcie, je výhodné mať lízing, celý majetok totiž patrí lízingovej spoločnosti,“ vysvetľuje na príklade Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Prenájom a predaj majetku
Ak podnikateľ využíva majetok nielen na podnikateľské, ale aj na osobné účely, a predsa si ho chce dať do nákladov, môže si uplatniť maximálne 80-percentnú výšku odpisov zahrnutých do základu dane. Podnikateľ si môže odpísať aj majetok, ktorý poskytuje ďalej na prenájom. Výška odpisu bude potom závisieť od

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.