21.02.2017, 00:00

Roe verzus Wade zmenil ženský svet v Amerike

Už viac ako 40 rokov môžu americké ženy beztrestne absolvovať umelé prerušenie tehotenstva. Známy precedens Roe vs. Wade povolil interrupcie v celých Spojených štátoch. Jeho hlavná predstaviteľka v sobotu zomrela.

Roe verzus Wade zmenil ženský svet v Amerike
Zdroj: Reuters

Jeden z najznámejších prípadov amerického súdnictva pochádza ešte z roku 1973. Texaská právna úprava totiž zakazovala interrupcie. Výnimkou bolo len ohrozenie života matky, znásilnenie či incest. Práve tie chcela využiť na legálny potrat Jane Roe, ktorej skutočné meno Norma McCorvey bolo kvôli ochrane osobnosti počas celého prípadu utajené. Vtedy 21-ročná McCorvey tvrdila, že bola znásilnená, tento podvod jej však nevyšiel, keďže nemala v rukách žiadnu oficiálnu správu polície. Prípad sa dostal až pred dallaský súd a v roku 1970 aj pred Najvyšší súd Spojených štátov. Štát Texas zastupoval v spore prokurátor Henry Wade.

Ochrana potenciálneho života
Hlavným argumentom žalobcov bolo porušenie a zásah do konceptu osobnej slobody, ktorý sa nachádza v štrnástom dodatku americkej ústavy. Na druhej strane štát v role žalovaného opieral svoje tvrdenia o povinnosť chrániť ľudský život už pred narodením a zároveň od samého počatia.


Súd nakoniec v rozhodnutí plne nesúhlasil ani s jednou zo strán. Nakoniec sa však pomerom hlasov 7:2 priklonil k názoru, že práva vyplývajúce z ústavy USA sú natoľko široké, že zahŕňajú aj rozhodnutia žien o tom, či ukončia svoje tehotenstvo alebo nie. Štát podľa súdu nesmie túto možnosť žene vziať.


Na druhej strane právo ženy na vykonanie interrupcie nemôže byť absolútne. Štáty majú zasiahnuť vtedy, ak nastane konflikt medzi osobnými záujmami matky a záujmami potenciálneho ľudského života. Moment vzniku potenciálneho života označil súd ako takzvaný okamih viability. Ide o moment, keď sa plod stane životaschopným a nezávislým od tela matky. Nastáva

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.