26.02.2017, 23:00

Žijeme nezdravo. Postihujú nás choroby, ktoré vedú k pribúdaniu invalidity

Mužov trápia choroby, ktorým možno predísť životosprávou. Ženy trápia diagnózy súvisiace s ich emocionálnou zraniteľnosťou. Všetko vedie k nárastu invalidných dôchodkov, upozorňuje Sociálka.

Žijeme nezdravo. Postihujú nás choroby, ktoré vedú k pribúdaniu invalidity
Zdroj: Archív HN

Najčastejšie ochorenia, ktoré sa vlani najviac podieľali na uznávaní invalidity, boli choroby pohybovej sústavy (5 701 prípadov). Nasledovali nádorové ochorenia, duševné choroby a poruchy správania. Uvádza to na svojej stránke Sociálna poisťovňa. V prípade mužov tvorili ochorenia pohybovej sústavy 21,8 percenta všetkých prípadov uznania invalidity. Druhé najčastejšie sa týkali obehovej sústavy a tretie - nádorových ochorení.

U žien to bolo odlišné. Choroby pohybovej sústavy tvorili 29,6 percenta všetkých ochorení vedúcich k uznaniu invalidity. Druhými najčastejšími dôvodmi však boli nádory a tretími duševné poruchy a poruchy správania.

Civilizačné choroby

Zaujímavá je situácia s úrazmi. Až 80 percent z nich sa stáva mužom. Hoci sú ohrození chorobami a úrazmi častejšie ako ženy, sú aj menej opatrní a menej dbajú na prevenciu. To sa potom odráža na situácii, keď mužov kvária oproti ženám viac tie diagnózy, ktorým možno predísť správnou životosprávou. Ako ukazuje aj štatistika Sociálnej poisťovne, za invaliditou stoja z veľkej časti civilizačné choroby a s nimi spojený nezdravý životný štýl, ako nezdravá strava a nedostatok pohybu či stres. Napríklad jedným z najväčších strašiakov je ateroskleróza, čiže kôrnatenie ciev, čo spôsobuje mŕtvicu a infarkt myokardu. Takýmto neduhom sa pritom dá predchádzať zdravším životným štýlom.

Invalidný dôchodok

Sociálna poisťovňa vlani priznala invalidný dôchodok 22 295 Slovákom. Posudzovala však až 27 349 žiadostí. Z jej čísel vyplýva, že počet invalidov u nás narastá – za posledných sedem rokov stúpol ich počet o 17 percent.
Tri štvrtiny pozitívne posúdených žiadostí predstavovala čiastočná invalidita, čo je strata pracovných schopností o menej ako 70 percent. Títo ľudia však napriek uznaniu za trvalo práceneschopných dostávajú len čiastočný invalidný dôchodok, ktorého priemerná výška predstavuje 197 eur. Vo zvyšnej štvrtine prípadov dostávajú ľudia za plnú invaliditu mesačne 352 eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.