16.03.2017, 00:00

20 otázok o prepočte starých penzií

Penzijná reforma ukrivdila časti penzistov s nadpriemernými zárobkami. Vláda sa to snaží znovu odčiniť a prichádza s novým prepočtom ich penzií. Podľa akých kritérií sú nastavené parametre pre nové dôchodky, vysvetľuje ministerstvo práce, ktoré návrh zverejnilo.

20 otázok o prepočte starých penzií
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Michal Stuška, hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny

1. Nadpriemerné zárobky
Znovu sa prepočítajú dôchodky staropenzistom spred roka 2004. Prečo len časti z nich?
Ide prakticky len o ľudí, ktorí pred odchodom do dôchodku mali nadpriemerné zárobky – v tom čase boli nad úrovňou priemernej mzdy. Rozdiely boli už čiastočne kompenzované v roku 2006 na základe novely ministerky Radičovej a tiež v roku 2008, podľa novely ministerky Tomanovej. Novým výpočtom chce náš rezort dosiahnuť, aby výpadok ich príjmu bol kompenzovaný. Nahradiť by sa mal približne rovnako, ako u toho, kto odišiel do dôchodku potom, keď sa výpočet zmenil. A to približne s rovnakou úrovňou zárobku v porovnaní s priemernou mzdou v danom roku a pri rovnakej dĺžke zamestnania.

2. Prepočet z minulosti
Prepočet sa už v minulosti robil. Prečo sa má robiť znovu?
Podľa novely exministerky práce Radičovej sa od výplatného termínu v auguste 2006 zrušili najvyššie výmery starobného dôchodku pre pracovné kategórie (9 219 korún, 8 111 korún, 7 309 a 7 112 korún). Vtedy sa opätovne vypočítala suma dôchodku tým, ktorých starobný dôchodok bol vypočítaný z priemerného mesačného zárobku 4 067 korún. Ak ich reálny – neupravený priemerný mesačný zárobok bol v tom čase vyšší ako 10-tisíc korún, pri výpočte dôchodku sa zo sumy prevyšujúcej 10-tisíc korún zohľadnila len jedna desatina. Pred touto novelou sa na sumu prevyšujúcu 10-tisíc korún pri výpočte vôbec neprihliadalo.

3. Nový návrh
Čo sa navrhuje pri tomto novom prepočte?
Novela, ktorú náš rezort zverejnil, rozširuje okruh tých, ktorým sa znovu vypočíta suma starobného dôchodku. Poteší aj takých, ktorých skutočný – neupravený priemerný mesačný zárobok bol nižší ako 10-tisíc korún. Aj dôchodok niektorých týchto poistencov bol negatívne ovplyvnený vysokou mierou solidarity, ktorá sa pred rokom 2004 pri výpočte up

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.