11.04.2017, 00:00

Česi chcú exekúcie po slovensky

Odborná verejnosť u susedov žiada náhodný výber exekútora. Blokuje ho ministerstvo.

Česi chcú exekúcie po slovensky
Zdroj: StockExpert

Slovensko štartuje novú éru vymáhania práva. Najväčšia reforma Exekučného poriadku od roku 1995 začala platiť od apríla. Najväčšou novinkou je náhodné prideľovanie exekúcií, ktoré v praxi znamená, že veriteľ si už svojho exekútora nevyberá sám, ale ten sa určuje elektronicky podľa jednotlivých krajov. Vymáhanie od dlžníka s trvalým pobytom v Žiline teda po novom nemôže riešiť exekútor z Prešova, Košíc či Bratislavy, ale len náhodne vybratý exekútor zo Žilinského kraja. Od začiatku tohto mesiaca funguje taktiež len jeden súd pre všetky exekučné konania na Slovensku, a to v Banskej Bystrici. Novela zaviedla aj možnosť „automatického“ odkladu exekúcie dlžníka, ak je fyzickou osobou a vyhlási, že sa bez svojej viny ocitol v zlom životnom postavení. Slovenskými zmenami sa teraz chcú inšpirovať českí exekútori. Neprekáža im ani to, že sme účinky novely ešte ani nestihli analyzovať.

Rezort sledujú
Záujem zo strany susedov potvrdzuje aj hovorca nášho rezortu Peter Bubla. „Áno, českí exekútori sa zaujímali o náš systém. Problémy, pokiaľ ide o exekučný systém na Slovensku a v Česku, sú veľmi podobné a na spoločnom stretnutí pani ministerky s českým ministrom Robertom Pelikánom tento uviedol, že pozorujú naše zmeny a určite aj to, aké budeme mať výsledky,“ tvrdí Bubla. Slovenské ministerstvo nateraz hovorí, že nové exekúcie bude vyhodnocovať priebežne. V Česku sa zaujímajú najmä o zavedenie princípu teritoriality, ktorý znamená exekúcie podľa miestnej príslušnosti exekútorských úradov. Zmenu však chce presadiť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.